×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
4 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

A szatmári múzeum 130 éve egy kötetben

2022.05.23 - 18:00
Megosztás:
A szatmári múzeum 130 éve egy kötetben
A szépművészeti múzeum (Vécsey-ház) történelmi múltja és hangulatos belső udvara okán látogató-csalogatóbb talán (Fotó: A szerző felvétele)
Teltházas könyvbemutatóval ünnepelték a Múzeumok Nemzetközi Napját Szatmárnémetiben — a dr. Daniela Bălu és Diana Kinces által írt Szatmári emlékezet helyreállítása. 130 éves a múzeum Szatmáron című kötete bemutatójának a megyei múzeum adott otthont.

A 45 évvel ezelőtt, a Nemzetközi Múzeumok Tanácsa kezdeményezésére létrejött múzeumok nemzetközi napja alkalmából a Szatmár Megyei Múzeum szerdán kora délután könyvbemutatót szervezett, amelynek keretében dr. Daniela Bălu és Diana Kinces könyvét, a Szatmári emlékezet helyreállítása. 130 éves a múzeum Szatmáron mutatták be. 
A könyvbemutató teltházas volt, mintegy igazolásaként annak, hogy a művészet és a múzeumok, valamint az örökségek megőrzése és népszerűsítése a mai napig jelentős szerepet játszanak az emberek életében.

Az idén 130 éves szatmári múzeumról szóló kötetet a Bukarestből érkezett dr. Doina Ișfanoni, kulturális örökség szakértő, művészettörténész, néprajzkutató, valamint dr. Cordea Márta régikönyv-szakértő, könyvtáros ismertette a jelenlévőkkel.
A rendezvényt Liviu Marta múzeumigazgató nyitotta meg, aki a Szatmár Megyei Múzeum múltjába tett egy rövid visszatekintést a szerzőknek bemutatásra kerülő kötetére utalva, illetve a múzeumok nemzetközi napja lévén felköszöntött mindenkit, aki bármi módon hozzájárul a múzeumok üzemeléséhez, majd átadta a szót a könyv szerzőjének, dr. Daniela Bălunak.
A 36 éve megyei múzeumban dolgozó dr. Daniela Bălu háláját fejezte ki, amiért ilyen nagy számban jelentek meg az eseményen, és megköszönte munkatársai , illetve mindazok munkáját, akik 130 éven keresztül tettek azért, hogy a múzeum továbbra is virágozzon. 

Cristian Valer Beșeni megyei tanácsi alelnök gratulált azokhoz a múzeum által szervezett tevékenységekhez, amelyeket az elmúlt két évben a koronavírus-járvány okozta nehézségek ellenére is megtartottak, majd a könyv szerzőit is méltányolva kiemelte, hogy az emberek mennyi fontos dolgot tehetnek apró lépések által, amelyek aztán sorsuk, jelen esetben a múzeum és Szatmár megye sorsát is megváltoztathatják.

A köszöntőket követően dr. Daniela Bălu felkonferálta a könyv bemutatóit – dr. Doina Ișfanonit és  dr. Cordea Mártát –, majd a 2022-es múzeumok nemzetközi napja témáját vezette fel, amely idén a Múzeumok Ereje címet kapta. A témára alapozva Bălu kiemelte a Szatmár Megyei Múzeum különlegességeit  — azt, hogy az intézményhez 25 kisebb múzeum, emlékház és műemlék tartozik, amivel első helyet foglalja el országos szinten ebben a kategóriában. Nem mellékesen több mint 420 000 örökség rejtőzik a múzeum “kincsesládájában”, amelyek közül a legfontosabbak nem is a tárgyak, hanem azok az emberek, akik hozzájárultak a múzeum és az örökségek fennmaradásához.

Minden korosztály számára  olvasmányos 

Ezt követően dr. Doina Ișfanoni, kulturális örökség szakértő, művészettörténész, néprajzkutató vette át a szót, aki kifejezetten a könyvbemutató miatt jött el Bukarestből Szatmárnémetibe.
Tartalmas beszédében rengeteg meghatározó tudnivaló hangzott el, megkezdve a Szatmár Megyei Múzeum munkásságától a szerzők kiadott kötetének különlegességéig. A művészettörténész a múzeumnál dolgozók, valamint a könyv szerzőiből kiindulva az emberi kreativitás erejét hangsúlyozta ki, amely szerinte olyan “tárgyakat” képes kovácsolni, amelyeket az idő nem tönkretesz, hanem nagyobb értékkel ruház fel. 

Doina Ișfanoni szerint a Szatmári emlékezet helyreállítása. 130 éves a múzeum Szatmáron című kötet egy lenyűgöző mű, amely elismeri azon értékes elődök munkáját, akik tevékenységeik, idejük, vagyonuk, sőt lelkük által is rengeteg áldozatot hoztak azért, hogy az intézmény éveken át így működjön és fennmaradjon, átadtván azt a kulturális stafétát, ami a szakmai szenvedély példáját igyekszik továbbvinni. Nyelvezetét tekintve – a számtalan tudományos elv ellenére – a szakértő szerint a kötet minden korosztály számára könnyen érthető és értelmezhető, mivel úgy van “elmondva”, hogy folyamatosan fenntartsa az olvasó figyelmét. A művészettörténész a könyvből kiindulva a múzeum szerepére is kitért, amely szerinte a konkrét bizonyítéka annak, hogy a történelem tárgyakon, örökségeken keresztül beszél, a tudatot lelken keresztül mérsékelvén ezáltal. A Szatmár Megyei Múzeumra áttérve gratulált és  elismerő szavakkal illette azt a rengeteg európai és tudományos projektet, amelyekkel a megyei múzeum büszkélkedhet, majd megköszönve a meghívást sok sikert kívánt a további tevékenységekhez.

Emléket állít az elődök munkásságának

Dr. Cordea Márta régikönyv-szakértő, könyvtáros, a kötet lektora és egyben a szerzők nagyon jó barátja beszédében a május 18-án ünnepelt világnapra tért ki, amely, az esemény kapcsán nem csak a múzeum miatt számít ünnepnek, hanem egy értékes könyv megjelenése miatt is. Szakmai szemmel nézve megállapította, hogy a mű egy nagyon összetett kötet — a régi dokumentumokban való kutatás, a lépésről lépésre összegyűjtött értékes információk és a több gyűjteményből származó fényképek olyan egyediséggel ruházzák fel a könyvet, ami egy tisztelgés lehet a múzeum egykori és mostani „emberei” előtt. A magyar és angol nyelven is megjelent könyv több tanulmányt foglal magába, amelyek kitérnek a szatmári múzeumok legfontosabb eseményeire – például az első múzeumi részleg kialakítása –,  megemlítve a kiemelkedő személyiségeket, az évtizedek során a múzeumban dolgozó és tevékenykedő generációkat és azokat az örökségeket, amelyekkel a különböző szatmári múzeumok büszkélkedhetnek, majd beszéde végén még egyszer elismerését fejezte ki a szerzők kiemelkedő munkájáért.

Dr. Daniela Bălu zárógondolataiban szerzőtársát, Diana Kincest illette elismerő szavakkal, visszaemlékezvén: már egyetemista korában meglevő múzeumok iránt való érdeklődésére és lelkesedésére. Jellemzése szerint a szerzőnő mai napig szeretettel és odaadással végzi a munkáját, ugyanúgy rajong a múzeumokért, főleg a szatmárnémetiekért, ami a megírt könyvben is érződik. Végezetül megköszönte a segítségét és a rengeteg támogatást, amit a kötet megírása közben kapott Dianatól, majd hozzátette, hogy reménye szerint közös alkotásuk nem csak a múzeumban, hanem egész Szatmárnémetiben egy kincs és emlék marad.

A következőkben Diana Kinces állt a közönség elé és megköszönte a szép számban való részvételt, valamint szerzőtársa kedves szavait. Miután arra kérte a résztvevőket, hogy egy rövidet tisztelegjenek az eltávozott múzeumi dolgozók előtt, egy bemutató keretében nyújtott rövid betekintést a könyv fényképtárába, ami a szatmári múzeumok egykori helyszíneit és kiállításait ábrázolta. 
A  könyvbemutató zárómozzanataként a szatmárnémeti Creative Art Studio fellépői léptek színpadra.

Kezd újra népszerű lenni a múzeum

Az elmúlt hétvégén megrendezett Múzeumok Éjszakája a szervezők elmondása szerint nagy sikernek örvendett, ugyanis több mint 3200 résztvevő, tanár, diák, volt igazgatók és fontos személyek látogattak el a különféle kiállításokra.
A hétvégi eseménytől eltekintve egyre inkább kezdenek újra népszerűek lenni a szatmári múzeumok, mivel az ott dolgozók – a könyvtárakkal együtt – rengeteg kiállítást és különféle tevékenységet szerveznek, különösen a fiatalok és gyerekek számára, amivel bevonzzák őket, és ezáltal korán megszerettetik velük a művészet és történelem világát. Az említett tevékenységek közül a kézműves műhelyek a legkeresettebbek, melyek során a gyerekek saját kezűleg kerülnek egy-egy lépéssel közelebb a múzeumok és könyvtárak univerzumába, ami a későbbiekben feltehetően visszajáró látogatóvá teszi majd őket.

Szabó Beatrix