×
2024. 05 06.
Hétfő
Ivett, Frida
13 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmár megye

A Szatmár Megyei Tanács 2023-ban rekordösszegeket fektetett fejlesztési projektekbe

2024.02.12 - 10:13
Megosztás:
A Szatmár Megyei Tanács 2023-ban rekordösszegeket fektetett fejlesztési  projektekbe
Azzal az elképzeléssel, hogy Szatmár megyét modern közösséggé alakítja át, a Szatmár Megyei Tanács vezetőségének 2023-ban sikerült számos beruházást végrehajtania a kulcsfontosságú területeken, a megvalósított projektek többsége európai alapok segítségével jött létre.

A Szatmár Megyei Tanács 2023-ban indította el a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér bővítésére és korszerűsítésére irányuló nagyszabású projektet, amely egy rekordösszegű, 88 millió eurós beruházással az ország egyik legmodernebb repülőterévé teszi
a szatmárit. Szatmárnémeti így vonzóbbá válik a légitársaságok számára, míg az utasok számára változatosabb utazási lehetőségek nyílnak meg.

A lunaforrás-sípálya elkészülte 2023-ban a Megyei Tanács újabb megvalósítása, amely mind a turizmus fejlődésére, mind a megye gazdaságára nagy hatással lesz. Röviddel a megnyitása után lunaforrási pálya a téli sportok szerelmeseinek új kedvenc célpontjává vált, mind a szatmári, mind a szomszédos megyék síelői körében.

További mérföldköveknek számítanak az egészségügyi ágazatban megvalósuló projektek: a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályának bővítése és korszerűsítése, a neurológiai osztályon belül a Stroke-központ létrehozása, a marosvásárhelyi szakambulancia és az Avasfelsőfalui Városi Kórház bővítése és korszerűsítése, valamint a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház legfontosabb osztályainak nagy teljesítményű orvosi berendezésekkel való felszerelése.

Különös figyelmet fordítottak az úthálózat helyreállítására és bővítésére. Több tucat kilométernyi utat korszerűsítettek, hogy ne csak a mobilitást, hanem a közlekedésbiztonságot is javítsák. A közúti infrastruktúrával párhuzamosan a megye több tucat településén végezték el a víz- és csatornahálózat korszerűsítését és bővítését, amely egy 1,2 milliárd lej értékű nagyszabású projekt része. A beruházás jelenleg több, mint a 85 százalékban megvalósult.
Szintén rendkívül fontos a megyei jégesővédelmi hálózat befejezése, amely az egész megyében megvédi a mezőgazdasági terményeket és ingatlanokat a jégeső okozta károktól.

Nem hagyhatjuk említés nélkül azt a pozitív hatást, amelyet az oktatási infrastruktúrára gyakorol az a 37 elektromos kisbusz, amelyeket a Szatmár Megyei Tanács európai alapokból vásárol a Szatmár megyei diákok számára több tucat településen, két, összesen közel 51 millió lej értékű projekt segítségével.

Egy másik kiemelt terület a kulturális infrastruktúra fejlesztése. Itt a Szatmár Megyei Múzeum  főépületének korszerűsítésére irányuló átfogó projektre utalunk, amely a befejezéséhez közeledik. Modern és innovatív terek épülnek itt, amelyek gazdagítják a múzeumi gyűjteményeket és sok látogatót vonzanak majd. Érdemes megjegyezni azt is, hogy a Szatmár Megyei Tanács által tavaly szerződött összes beszerzés 99%-a fejlesztésre irányult,  és csak egy százalékot fordítottak működésre.

Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke szerint a beruházások gazdasági hatása nem lebecsülendő: "2023 gazdasági szempontból nehéz év volt, több társadalmi kihívással. Az elmúlt évben befejezett vagy megkezdett számos állami beruházásnak köszönhetően azonban a megye gazdasági életének élénkülése figyelhető meg. A Szatmár Megyei Tanács teljes csapata a megye lakosainak életminőségének javítására összpontosított, és a fejlődés látható. A fenntartható fejlődésre összpontosítottunk, támogattuk az infrastrukturális projekteket, javítottuk a szociális szolgáltatásokat és támogattuk a helyi gazdasági szektort" - mondta.
Íme a Szatmár Megyei Tanács 2023-as munkájának összefoglalója:

Rekordberuházások a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér infrastruktúrájába

A 2023-as év legnagyobb beruházása a repülőtéri infrastruktúrára irányult. A Szatmár Megyei Tanács és a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér rekordösszegeket fektetett be a repülőtér korszerűsítésébe és bővítésébe. Két nagyszabású fejlesztési projekttel összesen 433 millió lej (88 millió euró) értékben 2023 végéig megvalósult:
 az új terminál 80%-ban elkészült
 a meglévő terminál 55%-át rehabilitálták
 a beszállóplatform majdnem teljesen elkészült
 a kifutópálya rehabilitációja és a kifutópálya sávok teherbírási munkálatai 90%-ban elkészültek
 a PSI csarnok közeledik a befejezéshez, és a zártláncú televíziós rendszer (CCTV) majdnem teljesen elkészült.
 egy hómarót és egy repülőgép-jégtelenítőt vásároltak összesen 8,7 millió lejért.
 egy B típusú mentőautót és egy speciális járművet vásároltak összesen közel 7 millió lej értékben.

Befejeződött  Carpathian Small Aviation – new approaches for mobility of persons and goods in Carpathian region elnevezésű projekt. A projektben részt vevő 4 ország - Románia, Magyarország, Ukrajna és Szlovákia - régiói közötti légi összeköttetések létrehozásával a személyek és áruk határokon átnyúló mobilitásának platformja jött létre. A projekt népszerűsítése céljából bérelt kisgépekkel a Szatmárnémeti - Nyíregyháza és a Szatmárnémeti - Kassa útvonalakon repüléseket hajtottak végre. Egy szimulátort, amely
egyedülálló és a lehető leghitelesebb repülési élményt nyújt, valamint gépeket (csuklós szántó, hómaró, kaszáló, raklapvilla) és informatikai eszközöket is vásároltak.

Lunaforrási sípálya, egy valóra vált álom

A lunaforrási sípálya turisztikai terület fejlesztésére irányuló projekt 2023-ban fejeződött be. A sípályát engedélyeztették és üzembe helyezték! Alig három héttel a hivatalos megnyitó után úgy tűnik, hogy Lunaforrás a téli sportok rajongóinak új kedvenc célpontja lesz, és nyáron is remek helynek bizonyul a szabadidő eltöltésére. A Szatmár Megyei Tanács különböző fejlesztési programokon keresztül jelentős forrásokat fektetett be a pálya kiépítésére, a sífelvonó telepítésére, a műhó készítő rendszer kiépítésére, a pálya aljához vezető bekötőút korszerűsítésére, a turisztikai terület áram- és ivóvízellátására, a víztározó, a víztartály és a víztisztító telep megépítésére. Szanitereket is létesítettek, hóekét vásároltak, valamint elsősegélynyújtó pontot és hegyimentő bázist építettek. A befejezéskor a  sípálya és az azt kiszolgáló összes épület és közmű átkerült az Avasfelsőfalui Helyi Tanács
kezelésébe.
Az évek során elvégzett munkálatok összértéke 71 678 934 lej volt. A forrásokat az állami költségvetésből, a PHARE-alapokból, a Helyi Fejlesztések Nemzeti Programjából, valamint Szatmár megye és Avasfelsőfalu költségvetéséből biztosították. A Szatmár Megyei
Tanács 2023 decemberében a teljes beruházást átadta az Avasfelsőfalui Helyi Tanács kezelésébe.

A Szatmár Megyei Tanács legfőbb prioritása a szatmári polgárok egészsége

A Szatmár Megyei Tanács (CJSM) 2023-ban 115 353 590 lej értékben hajtott végre fejlesztési projekteket az egészségügyi infrastruktúra területén. A legtöbb beruházás európai alapokból került finanszírozásra, összesen 90 140 734 lej értékben, míg a megyei tanács  saját forrásaiból és országos alapokból 25 212 856 lejt különítettünk el.

Az Európai Uniós forrásokból megvalósított egészségügyi projektek értéke meghaladja a 84 millió lejt:

Sürgősségi osztály korszerűsítési és bővítési projekt 14 227 563 lej értékben - az egység bővítése véglegesítés alatt áll, ezt követi a felszerelése.
AVC projekt - a neurológiai osztály felszerelése a 10 ágyas Stroke-központ létrehozásához szükséges berendezésekkel. A projekt értéke 4 184 462 lej - befejezve.
 A Sürgősségi Kórház két épületének - Ravensburg utca és István tér - ácsszerkezetének javítása 4.844.662 lej értékben, folyamatban lévő munkálatok.
 A RocHus projekt révén a Megyei Sürgősségi Kórház 7 osztályát szereltük fel nagy teljesítményű orvosi berendezésekkel 17 645 522 lej értékben - laboratórium, radiológiai és orvosi képalkotó laboratórium, boncterem, központi műtőblokk, vértranszfúziós egység, sürgősség, szemészet.
 A HUSKROUA Intenzív ellátás a jövőért projekt révén az intenzív terápiás osztályt, a neonatológiát szereltük fel orvosi berendezésekkel, illetve a tasnádi kórház ügyeleti szobáját újítottuk fel. A projekt 2 695 000 lej értékben valósult meg.
 Az Avasfelsőfalui Városi Kórház 5 épületének energiahatékonyságát növelő felújítási munkálatok - A projektet az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) finanszírozza, értéke 24 726 204 lej. A munkálatok idén kezdődnek, és a tervek szerint 2026-ban fejeződnek be.
 A Tasnádi Járóbeteg Szakrendelő épületének rehabilitációja és bővítése. A 16 269 701 lej értékű beruházást a PNRR finanszírozza, és magában foglalja a legkorszerűbb orvosi berendezések beszerzését és a szakrendelések számának bővítését. A munkálatok idén tavasszal kezdődnek, és a tervek szerint 12 hónap múlva fejeződnek be.

A legfontosabb egészségügyi projektek a kormány finanszírozásból, illetve a Szatmár Megyei Tanács saját forrásaiból:

 Szennyvíz tisztító állomások a Ravensburg utcai és az István téri épülethez, egy 7 749 856 lej értékű beruházás - folyamatban van.

 A  Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház - Ravensburg utcai épületében a központi sterilizáló állomás rehabilitációja és korszerűsítése a kórházon belüli fertőzések megelőzése érdekében. Célkitűzés megvalósult, összege 1 549 490 lej.
 A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház - Ravensburg utcai és István téri épületeinek belső elektromos világítási és áramellátási rendszereinek 10 653 609 lej értékű felújítása - folyamatban lévő munkálatok.
 A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház Ravensburg utcai épületén a tető vízszigetelésének javítási munkálatai 415 239 lej értékben.
 A tasnádi kórház és az avasfelsőfalui régi kórház rehabilitációjára is sor kerül. A beruházás megvalósíthatósági tanulmánya elkészült.

Folytatódott a közúti infrastruktúra korszerűsítése több száz kilométeres szakaszon

A Szatmár Megyei Tanács 2023-ban a megyei utak korszerűsítésére és rehabilitációjára irányuló projekteket hajtott végre európai alapokból, valamint országos és helyi költségvetési forrásokból.

 Befejezett munkálatok
- DJ 108R Béltek – Béltekfürdő – Dobra – Nántű – Szilágykorond – Bogdánd – Hadad – Szilágy megye határa, 40 km, átvett munkálat
- DJ 195B Nagymajtény - Cigányi - Királydaróc
- DJ 109 P Szilágy megye határa - Oláhcsaholy
- A Nagytarna – Kistarna (Hija) román-ukrán határátkelőhely megközelítési infrastruktúrája

 Folyamatban lévő és 2024-ben befejeződő munkálatok
- DJ 195 Erdőd - Szatmárhegy, Ivácskó – Szamoskrassó útvonalak
- DJ 195B Csengerbagos - Dacia - Nagymajtény
- DJ 196 Alsószopor - DJ 109P kereszteződése

 140 000 000 lejes finanszírozás az Anghel Saligny Nemzeti Beruházási Programon keresztül 37,5 km megyei út és két híd korszerűsítésére:
- A 193E jelzésű megyei úton, a Berekszón átívelő híd Alsóberekszón – 1 831 111 lej – folyamatban lévő munkálat
- A 197-es megyei úton Majdlesztanány a Tálnán étivelő híd - 1 393 714 lej
- 196C jelzésű megyei út korszerűsitése Piskolt – Érendréd – 32 688 506 lej
- 194B jelzésű megyei út korszerűsitése Pete – Atya – Nagypeleske – Kispeleske – Szárazberek – Újberek – Mikola – Egri – Gombáspuszta – 104 086 667 lej.

 A több mint 300 millió eurós beruházással megvalósuló Szatmárnémeti-Nagybánya gyorsforgalmi út mintegy 42 km hosszú lesz Szatmár megyében. Jelenleg a  megvalósíthatósági tanulmány és a kisajátításokra vonatkozó dokumentáció elkészítése zajlik. A beruházás megvalósíthatósági tanulmányának elkészítése folyamatban van. Az új gyorsforgalmi út csatlakozik majd a szatmári körgyűrűhöz, az óvári átkelő pedig fontos összeköttetés lesz a magyarországi M49-es gyorsforgalmi úttal, majd azon keresztül az európai autópálya hálózattal.

 716 925 lej értékben készítettünk műszaki-gazdasági dokumentumokat megyei útkorszerűsítési projektekhez:
- 194B jelzésű megyei út Pete (DN19A) – Atya – Nagypeleske – Kispeleske – Szárazberek – Újberek – Mikola – Egri – Gombáspuszta (DN19)
- 193-as megyei út Szatmárnémeti – Barlafalu – Máramaros megye határa
- Jelzőlámpa nélküli gyalogátkelők kivilágítása
- Híd a 193E jelzésű megyei úton Felsőberekszó - Máramaros megye határa
- Híd a 196A jelzésű megyei úton Felsőboldád külterületén.

 Kataszteri dokumentációt készítettünk a megyei utak telekkönyvbe való bejegyzéséhez: 8 szerződést kötöttünk 226 942 lej értékben, a teljes megyei úthálózat nyilvántartásba vétele érdekében.
 14 362 494 lej értékben végeztünk rutin és időszakos karbantartási munkálatokat (beleértve a téli karbantartást is) és közlekedésbiztonsági munkálatokat.
A megyei tanács 18 891 lej értékű, hivatalos laboratóriumokban végzett elemzésekkel ellenőrizte az útépítési munkálatok minőségét, mind a megyei utak karbantartási, mind a korszerűsítési munkálatai esetében.

Vészhelyzet-kezelő központ építése

A Szatmár Megyei Tanács megkezdte a Vészhelyzetek Megfigyelő, Integrált Koordinációs és Támogató Központjának építését, amely a legmodernebb beavatkozási eszközöket és kommunikációs technológiákat fogja integrálni, amelyek szükségesek a megyében az emberélet és az anyagi javak megmentésére irányuló missziókhoz. A 10,5 millió lejes beruházás a Szatmár Megyei Tanács forrásaiból
valósul meg, a kedvezményezett a Szamos katasztrófavédelmi Felügyelőség.

Megvédjük a megyei mezőgazdaságot

 Elkészült az országosan egyedülálló jégeső elleni védelmi rendszer. Az állomásokat a megye 40 pontján telepítették, és 2024 tavaszára üzembe helyezik. A földi jégesőelhárító generátorok hálózatát a Országos Jégesővédelmi Hatóság fogja kezelni. A
rendszert azért hozták létre, hogy megvédje a mezőgazdasági terményeket a jégeső okozta károktól.

Külső finanszírozású projektek új lendületet adnak a megyei fejlesztéseknek

A Szatmár Megyei Tanács vissza nem térítendő támogatással olyan projekteket dolgoz ki különböző, széles érdeklődésre számot tartó területeken, amelyek a megye teljes lakosságának javát szolgálják.
 Az Országos Helyreállítási Terv révén két fontos projektre nyertek támogatást a Szatmár megyei oktatás fejlesztése érdekében:
35 917 246 lej elektromos kisbuszok vásárlására Szatmár megye 27 településének tanulói számára.
2 603 720 lej bútorok, taneszközök és digitális berendezések beszerzésére három intézmény számára: az Inkluzív Oktatás Iskolaközpontja, a Megyei Oktatási Erőforrás- és Segítő Központ és a Szatmári Gyermekpalota.
 A Szatmár  Megyei Múzeum főépületének az EASYDOOR projekt keretében végzett felújítási munkálatai előrehaladott állapotban vannak. A 2023 végére az épület korszerűsítésére és a kiállítótermek bővítésére irányuló munkálatok 90%-a befejeződött. A belső
tereket digitális technológiával szerelik fel.
 Megkezdődött a Közigazgatási Palota energiahatékonysági projektje. A PNRR által finanszírozott, összesen 29,2 millió lej értékű projekt segítségével jelentősen csökkenteni fogjuk az épülethez szükséges fűtési erőforrások éves fogyasztását. Korszerűsítjük az elektromos és fűtési berendezéseket, és szigeteljük az épület egyes elemeit. A projekt 6 dupla töltőállomást is tartalmaz az elektromos járművek számára.
 A Megyei Tanács a Mobi - Modern határinfrastruktúra - Sikeres Kárpátalja projekt keretében 70 000 euró értékben modern határmenti infrastruktúrát és szolgáltatásokat fejleszt.

 Két másik, támogatással finanszírozott projekt értékelése folyamatban van:
 14 958 578 lej a Szatmár megyei tanulók közlekedési eszközeinek megújítását célzó második projektre, amely által a Környezetvédelmi Alap forrásaiból további 10 elektromos iskolai kisbuszt vásárolunk
 10 245 281 lej a megyei közkórházak informatikai rendszereinek korszerűsítésére. A legmodernebb informatikai berendezéseket és
korszerű számítógépes rendszereket telepítünk a fejlett diagnosztikai platformok használatára. A PNRR-en keresztül finanszírozásra benyújtott projekt kedvezményezettjei a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház, a Pneumofiziológiai Kórház és az Avasfelsőfalui Városi Kórház.

Három új projekt előkészítése van folyamatban, amelyeket különböző finanszírozási programokhoz nyújtanak be:
 Az Északnyugati Regionális CLOUD rendszer által kifejlesztett és üzemeltetett nagy teljesítményű informatikai rendszerek megvalósítására és kezelésére irányuló projekt, amelyet a 2021-2027-es Északnyugati Regionális Programhoz készülnek benyújtani. A Regionális Felhő biztosítja a kommunikációt a partner megyék egyes közintézményeinek adatbázisai között, növeli mind a közszolgáltatások minőségét, mind az e-kormányzati szolgáltatások elérhetőségét.
 Az egészségügyi infrastruktúra fejlesztését célzó HEALTHY - Határokon átnyúló egészségügyi ellátási eszközök az egyenlő hozzáférésért című projektet az Interreg VI-A Next Románia-Ukrajna programhoz készül benyújtani.
 A DJ 193 Szatmár - Barlafalu - Máramaros megyehatár megyei út korszerűsítése című projektet az N-V 2021-2027-es regionális programhoz készül benyújtani.

 A Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Egyesületnek (ADI Județ) 7 projektje volt vissza nem térítendő külső finanszírozással:
 SMAR.T.Ourism - Kastélyok tematikus útvonala  az ENI Magyarország- Szlovákia-Románia-Ukrajna Határon Átnyúló Együttműködési Program 2014-2020 által finanszírozott projekt. 2023-ban 3 infopontot állítottak fel a turisták számára és egy mobil kiállító standot vásároltak.
 A romák társadalmi befogadása és szerepvállalása Szatmár megyében, egy integrált szolgáltatási projekt 1300 Szatmár megyei roma számára, amelyet az EGT és Norvég Alapok finanszíroznak. 10 egészségügyi konténert, 9 térfigyelő kamerát és
10 fotovoltaikus panelrendszert vásároltak.
 COMMIGRATION- Átfogó megközelítés kidolgozása a bevándorlókkal dolgozó alkalmazottak számára és hatékony kommunikációs stratégia kidolgozása, az Erasmus+ program finanszírozásával.
 Erdőt ültetni a jövőért!, a Forest of Tomorrow Alapítvány által finanszírozott projekt, amelyet Pálfalva és Mezőterem településeken hajtottak végre.
 RENEWSM, a megújuló energiát népszerűsítő projekt, amelyet a román energiaprogram finanszíroz.
 Oktatás a sokszínűségért, a megye 5 technológiai középiskolájával partnerségben megvalósított projekt, amelyet az Országos Roma Ügynökség Interkulturális oktatás a tudáson keresztül programja finanszírozott.
 GENPROCURE - A nemek közötti egyenlőség bevonása a közbeszerzésbe, az URBACT IV program által finanszírozva.

Modern ivóvíz- és csatornahálózat

 A víz- és csatornahálózat korszerűsítésének és bővítésének munkálatai a befejezéshez közelednek. A 2023-as év végére a szerződés szerinti munkálatok 86%-a befejeződött. A Szatmár megyében zajló legnagyobb infrastrukturális projekt révén, közel 1,2 milliárd lej értékben, 62 településen valósulnak meg beruházások: 448 km csatornahálózat, 132,7 km szennyvízvezeték, 16 ivóvíztisztító telep, 166,5 km ellátóvezeték, 258,7 km ivóvízhálózat és 5 új szennyvíztisztító telep készül el.

Jól koordinált szociális védőháló a kiszolgáltatottak számára

A Szatmár Megyei Tanács a Szociális és Gyermekvédelem Igazgatóságán (DGASPC) keresztül támogatja anyagilag a szociális védelmi rendszert. 2023-ban a DGASPC-n keresztül a szociális szolgáltatásokat fejlesztették és diverzifikálták különböző projektek révén:
o A DGASPC két családi típusú otthont és egy nappali központot épített Halmiban, valamint egy családi típusú otthont Tasnádon. Az építési munkálatok befejeződtek, és a halmi Havasigyopár Nevelőotthonból a gyerekek ide fognak költözni a bezárása után. A projekt értéke - 7 654 848 lej.
o A TEAM-UP: Az intézményekben elhelyezett gyermekek és fiatalok számának csökkentése a nevelőszülői hálózat megerősítésével" című projekt révén 2023 végéig 91 hivatásos nevelőszülőt alkalmaztak és 162 gyermeket gondoznak. 2023-ban a nevelőszülők fizetésére 4 343 253 lej összegű kiadás merült fel, és 234, az Igazgatóság által alkalmazott nevelőszülők számára tartottak képzést.
o VENUS - együtt a biztonságos életért!. 2023 végéig 28 felnőtt részesült a családon belüli erőszak áldozatainak védett házában való elhelyezésében. 75 személy részesült Támogató csoport és Szakmai tanácsadás szolgáltatásban.
o Veled vagyunk!, az intézményrendszerből kilépő vagy kilépett fiatalok támogatására irányuló projekt. 2023-ban 32 bentlakásos szociális intézményből kikerült gyermek és fiatal vett részt a projekt tevékenységeiben. Közülük 14-en elvégezték a pék tanfolyamot, 8-an a pincér, felszolgáló, eladó tanfolyamot, 12-en pedig még szociális, pszichológiai és szakmai értékelésen vesznek részt. A különleges védelmi rendszerből kikerült 12 fiatal megkapta első szobáját.
o A Szent Spiridon neuromotoros rehabilitációs szolgáltató központ korszerűsítése és felszerelése. A projekt a megvalósítás utolsó szakaszában van.
o A DGASPC partner a Támogatás az Isztambuli Egyezmény romániai végrehajtásához című projektben. A projekt célja a szexuális erőszak áldozatainak támogatása, 10 szexuális erőszak elleni intervenciós központ felállításával országszerte.
o Az Ukrajnával közös román határon jelenleg tapasztalható válságra való tekintettel a DGASPC létrehozta a kísérő nélküli kiskorúakkal foglalkozó munkacsoportot, amelynek feladata, hogy gyorsan meghatározza a Szatmár megyében azonosított, kísérő nélküli kiskorúak védelmét szolgáló legmegfelelőbb intézkedéseket.
o 2023-ban a bántalmazás, családon belüli erőszak, emberkereskedelem és egyéb vészhelyzetek esetén a szociális segítségnyújtás területén működő beavatkozó szolgálat 782 bejelentett esetet kezelt.
o A DGASPC 6 engedélyezett bentlakásos szociális szolgálatot működtet fogyatékkal
élő felnőttek számára, 236 ellátottal, valamint az Esély Szatmárnémeti Idősek Otthonát 150 férőhellyel. Tavaly 19 042 fogyatékkal élő személy szerepelt a DGASPC nyilvántartásában.

 A Szatmár Megyei Tanács 2023-ban is 656 szociálisan hátrányos helyzetű személy számára biztosított vissza nem térítendő támogatást a megyei költségvetésből. Ők összesen 2 707 650 lej értékben részesültek szolgáltatásokban 17 egyesületen és
alapítványon keresztül, különböző típusú szociális szolgáltatásokra: otthoni gondozás és nappali központok, amelyek egyéni terápiákat biztosítanak a szülőknek és a gyermekeknek, bentlakásos központok gyermekeknek, nappali központok felnőtteknek vagy időseknek, rehabilitációs központok fogyatékkal élő gyermekeknek, szociális étkezdék.

Változatos és széles skálájú lehetőségek a szabadtéri turizmus területén

A Szatmár Megyei Tanácsnak alárendelt megyei Salvamont Hegyimentő Közszolgálat  2023-ban gazdag tevékenységet folytatott a szabadtéri turizmus fejlesztése terén, beleértve a lunaforrási sípálya biztosítását is:
 Az Avas-hegységben három új turistaútvonal létesült:
- Batarcs-Magura csúcs – Vörös sáv jelölés,
- Horăiț-Ghiboacele, Kékkereszt jelzés.
- Horăiț-Piatra Măgurii, turistaútvonal Via Ferrata típusú kábelekkel, 160 méter hosszúságban, Sárga kereszt jelzés.
 A 14 jóváhagyott turistaútvonal, összesen 64 km hosszúságban, karbantartása az ösvények tisztításával és karbantartásával, a jelzőlapok és irányjelző nyilak újrapozícionálásával, a turistaútjelzések újrafestésével történt.
 Bogdándra kommunikációs átjátszót telepítettek
 A mentők segítettek a Lunaforráson túrázó szervezett turistacsoportoknak, és diákoknak. Kisköves, Avasújfalu - Bujánháza, Batarcs, Tamásváralja - több mint 200 személy -, valamint technikai és logisztikai segítséget nyújtottak a Via Ferrata Batarcs útvonalon lévő csoportoknak - mintegy 750 mászás, orvosi incidensek nélkül.

 A szatmárnémeti repülőtér arra készül, hogy turistákat vonzzon a megyébe. A kiterjedt bővítési és korszerűsítési munkálatok eredményeként 2023-ban a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér forgalma 56 800 fő volt, ami 7%-os csökkenést jelent 2022-
hez képest, a repülőgép-forgalom pedig 1000 volt, az előző évi 1450-hez képest. A 2024-es évre vonatkozóan, figyelembe véve a repülőtér korszerűsítését, amely új létesítményeket biztosít mind az utasok, mind a repülőgépek számára, az utasok száma várhatóan 15%-kal nagyobb lesz, mint 2023-ban.

A kulturális események összehozzák a szatmáriakat

 A Szatmár Megyei Múzeum jelentős növekedést regisztrált a fizető látogatók számában: 35 891 (a 2022-es 31.257-hez képest). Ezt a növekedést a történeti múzeum kiállításainak rehabilitáció miatt történő bezárása mellett sikerült elérni.
Összesen 58 projektet valósítottak meg az örökségvédelmi kutatási és promóciós programok keretében, valamint vonzó és egyedi kulturális tevékenységeket szerveztek
- nagyszabású kiállításokat, múzeumi attrakciókat és múzeumpedagógiai tevékenységeket is magában foglaló turisztikai tevékenységcsomagokat.
 A Dinu Lipatti Filharmónia 2023-ban egy Steinway&Sons zongorát szerzett be, így a zenekedvelő közönségnek a legjobb zenei élményekre nyújt lehetőséget. A filharmónia 95 koncertet adott, ebből 31 oktatási koncertet, melyeken több mint 7500 diák vett részt, 4 szabadtéri koncertet, 12 koncertet adtak turné során és 48 koncertet a filharmóniateremben. A Szatmári Zenei Napok nemzetközi fesztivál nagy sikert aratott a közönség körében 2023-ban. Több mint 34 000 zenebarát élvezte a filharmónia összes előadását.
 A Szatmár Megyei Könyvtár folytatta a munkálatokat a szatmárnémeti Iuliu Maniu utcai új helyiségben. Az új könyvtári polcok felállítása, a részlegek új és modern bútorokkal való felszerelése, az informatikai berendezések felújítása, új és vonzó kiadványok gyűjtése mostantól barátságos és kellemes teret kínál a szatmári közönségnek. A könyvtár 2023-ban 63 000 közvetlen és online látogatót regisztrált.
Az intézmény több mint 970 programot, rendezvényt, kulturális tevékenységet és kiállítást tartott, amelyeken több mint 8000 ember vett részt.
 2023-ban a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont 145 kulturális projekteket valósított meg megyei, országos és
nemzetközi szinten, amelyek 145 000 résztvevőt vonzottak. Az intézmény 15 publikációs projektet adott ki, néhányat havi vagy negyedéves rendszerességgel, összesen 35 kiadványt.
 A Szatmárnémeti Művészeti Iskola 2023-ban összesen 358 diákot vett fel, akik 4 zongora-, 2 gitár-, 3 könnyű- és klasszikus zenei ének-, valamint egy-egy színjátszó (román/magyar nyelvű), népi ének, hegedű, elektronikus orgona, fúvós hangszerek, balett és festészet osztályba iratkoztak be. Az iskola diákjai 49 díjat nyertek, köztük 36 országos és 13 nemzetközi díjat. 69 művészeti tevékenységben vettek részt, ebből 42-ben partnerségi megállapodás keretében, 27-ben pedig más együttműködő intézményekkel közös rendezvényeken vettek részt.

Vissza nem téritendő támogatások nonprofit sport- és ifjúsági szervezeteknek

A Szatmár Megyei Tanács a 350/2005-ös törvény értelmében 31 nonprofit szervezet által működtetett kulturális projektnek nyújtott vissza nem térítendő támogatást. A pénzügyi támogatás összege 818 668 lej volt, és a közönség minden kategóriája számára szerveztek kulturális rendezvényeket. Összesen 33 000 szatmári lakos élvezhette a változatos és kreatív kulturális tevékenységeket.
- A sporttevékenységeket 177 047 lejjel támogatták, a finanszírozást 5000 sportoló használta fel, akik megyei szinten szervezett versenyeken, hazai és nemzetközi megmérettetéseken vettek részt.
- A természetben való mozgást népszerűsítő ifjúsági projektbe 18 000 lej került befektetésre.

2024-es prioritások

Megkezdődött a megye legnagyobb közúti infrastrukturális projektje, a 13 települést átszelő, 40 km hosszú DJ 193-as megyei út korszerűsítése, több mint 40 millió euró értékű európai uniós forrásból:
 Szatmárpálfalva, Ombód, Pettyén, Dobrácsapáti, Szamoskóród, Kiskolcs, Nagykolcs, Szamoskrassó, Szamoslippó, Szamosborhid, Szamosveresmart, Remetemező, Barlafalu
 A Pete – Atya – Nagypeleske – Kispeleske – Szárazberek – Újberek – Mikola – Egri – Gombáspuszta megyei út modernizálása
 Piskolt – Érendréd megyei út modernizálása
 A jelzőlámpa nélküli gyalogosátkelők kivilágítása
 A Berekszón és a Tálnán átívelő két híd modernizálása
 Az avasfelsőfalui és tasnádi kórházak felújítása
 A tasnádi járóbetegellátó felújítása
 A szatmárnémeti Udvari úti hulladéklerakó bezárása. A terület zöldebb lesz, a szatmáriak pedig egy újjáéledt 35 hektáros területet élvezhetnek majd.
 Katasztrófavédelmi központ építése
 Egy aprító- és tömörítőgép vásárlása a szamosdobi ökológiai hulladéklerakóban elhelyezett háztartási hulladékhoz.
 A szatmárnémeti tüdőgyógyászati kórház számára szennyvíz tisztító állomás építése.
 A törvényszéki orvostani szolgálat felszerelése egy mindenféle kábítószert kiszűrő géppel (a szatmári városházával partnerségben).
 A Dinu Lipatti Filharmónia előadótermének felújítása.
 A Közigazgatási Palota épületének energetikai rehabilitációja
 Kerékpárutak építése az Avas régió területén.

A Szatmár megyei lakosság számára fontos beruházások befejezése:

 Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér korszerűsítése
 A gyermekgyógyászati sürgősségi osztály bővítése és korszerű berendezésekkel való felszerelése, beleértve egy nagy teljesítményű CT-t is.
 Az Alsószopor és Farkasaszó közötti megyei út korszerűsítése.
 Az Erdőd - Szatmárhegy és Ivácskó - Szamoskrassó megyei utak korszerűsítése.

 A Csengerbagos - Dacia - Nagymajtény megyei út korszerűsítése.
 A szatmárnémeti régi kórház épületé tetőszerkezetének cseréje
 A megyei múzeum épületének korszerűsítése és digitális technológiával való felszerelése.
 Három családi típusú nevelőotthon építése - kettő Halmiban, egy Tasnádon - és egy nappali központ építése Halmiban az intézeti gyermekek számára
 Hegyimentő bázis építése Batarcs faluban.