×
2024. 05 18.
Szombat
Erik, Alexandra
20 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.28 RON
Belföld

A szaktárcavezető támogatja a tömeges iskolai tesztelést

2021.04.14 - 09:50
Megosztás:
A szaktárcavezető támogatja a tömeges iskolai tesztelést
Minél hamarabb vissza kell térni a jelenléti oktatáshoz, ezért olyan tesztek kellenek az iskolákba, amelyek használatához nem kell egészségügyi személyzet, mondta a szaktárcavezető.

Az elmúlt egy év nem volt könnyű időszak senki számára, ám leginkább az iskola, óvoda kimaradása jelent gondot, hiszen nem csak a szocializálódás maradt ki a gyerekek életéből, hanem a tanulás minősége is jelentősen romlott, mondják a szakemberek. A vakációt azonban igyekszik kihasználni a tanügyminisztérium, és országos kampány keretében járják be az országot, az oltást és a tesztelést népszerűsítve a tanügyi alkalmazottak, tanulók, szülők körében. Azzal a szakemberek többsége egyetért, hogy a masszív teszteléssel lehet kiszűrni a betegeket s így elszigetelni őket, ezáltal megelőzve a fertőzés továbbadását, gócpontok kialakulását. Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter elmondta, hogy támogatja az iskolai tesztelést, mert hasznosnak tart minden, a koronavírussal való fertőzöttség kimutatására szolgáló lehetőséget.
„A tesztelés az egyike azoknak az intézkedéseknek, amelyek segítenek a helyzet kontroll alatt tartásában” — jelentette ki a miniszter, aki szerint minden olyan tesztet érdemes használni, amely több mint 90%-os valószínűséggel kimutatja a fertőzöttséget, írja az Agerpres.
„Örülünk minden olyan lehetőségnek, amely a pozitív esetek felderítésére szolgál, hogy meg tudjuk hozni a szükséges intézkedéseket az iskolák egészségügyi védelméhez” — mondta Cîmpeanu egy, az iskolai tesztelés és oltás kérdését taglaló konferencián. A tárcavezető ugyanakkor elmondta, hogy olyan teszteket lehet a tanintézményekben használni, melyekhez nem kell egészségügyi végzettséggel rendelkező személy, hiszen a második félév elején az iskoláknak, óvodáknak kiutalt gyorstesztek alig 2,5 százalékát használták fel, mivel nem volt szakember, aki a tesztelést szakszerűen elvégezze. A tanügyminiszter elmondta, hogy nem kell a spanyol viaszt feltalálnunk, elég, ha a többi európai uniós tagországban bevált jó példákat idehaza is gyakorlatba ültetjük. A tárcavezető a franciaországi és osztrák tapasztalatokra utalt, ugyanis azok azt mutatják, hogy a noninvazív, a vírust a nyálból kimutató teszteket a diákok egy tanár felügyelete mellett maguk is el tudják végezni (a szülők hozzájárulására ez esetben is szükség lesz). Cîmpeanu ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy a jelenléti oktatás keretében kiemelt fontosságú az óvintézkedések betartása, a maszkviselés és a megfelelő távolságtartás.

Tananyagpótló tevékenységek

Cîmpeanu a Ploieşti-en tartott megbeszélés keretében azt is elmondta, hogy az online oktatás alatt felhalmozódott lemaradások pótlására szolgáló tanórákat a 2021/2022-es tanévben is lehetne folytatni. Az oktatási tárca még a tegnapi nap folyamán javaslatot tett a felzárkóztató tanórákat előíró jogszabály módosítására úgy, hogy a programot, amely jelenleg a 2020/2021-es tanév második szemeszterére szól, a 2021/2022-es tanév során is folytatni lehessen. Hozzátette, hogy a javaslatot a szenátus oktatási bizottsága elé terjesztik. Cîmpeanu szerint nem csupán Románia, de a világ egyetlen oktatási rendszere sem volt felkészülve a pandémia előidézte válsághelyzetre. Megjegyezte azonban, hogy értékeli a pedagógusok erőfeszítéseit, akik bár nem voltak felkészülve a klasszikustól teljesen eltérő online tanítási rendszerre, de megtettek minden tőlük telhetőt. A miniszter szerint nem lehet biztosra állítani, hogy a tudás felmérése ebben az időszakban releváns volt, és hogy például tényleg a diák maga oldotta meg egyedül a felmérőkön feladott feladatokat. Mindez nagy lemaradásokhoz vezetett, szögezte le. Cîmpeanu szerint rendkívül fontos minél előbb visszatérni a fizikai jelenléttel zajló oktatáshoz, amint a járványügyi helyzet azt lehetővé teszi.

 

Ennyi hely van az iskolákban a következő tanévben
Csütörtöki ülésén a kormány jóváhagyta a 2024-2025-ös romániai tanév közoktatási és felsőoktatási beiskolázási tervét. A közoktatásban a 2024-2025-ös tanév számadatai nem változnak a 2023-2024-es tanévhez képest.
Kezdődik a tavaszi vakáció!
A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.
40 év feletti alkotóknak hirdet ösztöndíjat az Iskola Alapítvány
A kortárs erdélyi magyar irodalmi támogatási rendszer kiegészítésére, senior alkotók számára indít első alkalommal idén ösztöndíjat az Iskola Alapítvány. A támogatásra negyven év feletti, szülőföldjükön élő romániai magyar alkotók jelentkezését várják március 31-ig.