×
2024. 05 02.
Csütörtök
Zsigmond
23 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmár megye

A sertés-törvény alkalmazási módszertanának javítását kéri a mezőgazdasági minisztertől Magyar Lóránd

2023.11.08 - 11:16
Megosztás:
A sertés-törvény alkalmazási módszertanának javítását kéri a mezőgazdasági minisztertől Magyar Lóránd
Fotó: SZFÚ Archív
Hatalmas pusztítást végzett Romániában a dél-afrikai sertéspestis: amióta 2017 nyara óta megjelent a járvány az országban, hatalmas károkat okozott a mezőgazdaságban és a gazdaságban egyaránt. A járvány megállítását célzó intézkedések részeként több mint 1,6 millió sertést öltek le, a nagy sertésneveldék hatalmas károkat szenvedtek, de a családi vállalkozások is kellemetlen helyzetbe kerültek több alkalommal. Ráadásul az ország távolról sem tudja kielégíteni a sertéshús iránti lakossági keresletet, emiatt disznóhús importjára kényszerülünk.

Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a mezőgazdasági bizottság alelnöke és Könczei Csaba RMDSZ-es parlamenti képviselők törvényt dolgoztak ki a sertéstartás támogatására és a járvány felszámolására az országban. 

Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet, amely az április végi szavazást követően törvényi erőre is emelkedett, gyakorlatilag több kategóriára osztja a sertéstartókat annak érdekében, hogy a járvány megfékezéséért hozott azonnali intézkedések ne lehetetlenítsék el sem a háztáji sertéstartók működését, sem az ipari gazdaságokét.

 A törvény értelmében első kategóriába sorolták azokat a háztáji sertéstartókat, akik saját fogyasztásra tartanak állatot, ebben az esetben szükséges regisztrálni a háztáji sertéseket az Országos Állatazonosító és Nyilvántartási Rendszerbe (SNIIA), valamint fülszámmal kell ellátni őket. A cél az volt, hogy ne korlátozzák a saját fogyasztásra tartható sertések számát. A második kategóriába azok a háztáji gazdaságok tartoznak, akik a saját fogyasztás mellett kereskedelem céljából is tartanak sertést, nekik szintén regisztrálniuk kell az Országos Állatazonosító és Nyilvántartási Rendszerben (SNIIA), állatorvosi felügyelet alatt tarthatnak, kereskedhetnek sertéssel és szaporíthatják azokat, valamint őstermelői engedéllyel és eladási füzettel kell rendelkezniük. 
A háztáji gazdaságok mellett külön kategóriába kerültek a sertéskereskedelemmel foglalkozó cégek, amelyek minden állategészségügyi szabályozásnak meg kell feleljenek.

A törvénnyel és annak betartásával kapcsolatban a legnagyobb gondot az okozza, hogy a mezőgazdasági minisztériumban, a törvényt kidolgozók munkájától függetlenül olyan alkalmazási normákat fogalmaztak meg, amelyek betartása lehetetlen a kis gazdaságok számára – például a disznós ól mellett folyóvízzel ellátott öltözőnek kell lennie, ami valljuk be, háztáji gazdaságok esetében leginkább a megvalósíthatatlan kategóriába sorolható. De gondot okoz az eladással vagy vágással járó sok papírmunka, bürokrácia is.

„A célunk az volt, hogy törvény által biztosított lehetőséget teremtsünk arra, hogy a családi gazdaságok, kisgazdák is lehetőséget kapjanak az általuk nevelt állatok értékesítésére. Hangsúlyozom: a törvény kidolgozásakor is a kisebb gazdálkodók javát akartuk szolgálni, anélkül, hogy a tevékenységüket olyan, akár európai uniós szabályok nehezítsék, amelyek sokszor a túlszabályozással el is lehetetlenítik a munkát. Az alkalmazási normák kidolgozásakor viszont pont ez történt, azaz olyan bio-biztonsági és egyéb előírások betartására kényszerítik a kisebb gazdaságok vezetőit, hogy azok inkább feladják a tevékenységüket” – mondja Magyar Lóránd.

Az utóbbi időben a törvény azért is került újra a figyelem középpontjába, mert Szatmár megyében a Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság emberei többezer lejes büntetéseket szabtak ki, miután a megvásárolt és leölt sertések esetében magánszemélyeknek a törvény alkalmazási módszertana által túlbürokratizált folyamatokat nem sikerült betartaniuk.
„Mindenképp változás kell, a gazdálkodók javát kell szolgálja a törvény, nem pedig ellenük dolgozzon” – hangsúlyozza a parlamenti képviselő. 

Közlemény

Betiltották kistelepüléseken a szerencsejáték-gépeket
Döntő fórumként elfogadta kedden a képviselőház azt a törvényt, amely megtiltja a játéktermek működtetését a 15 ezer fősnél kisebb településeken – jelentette be az alsóház ügyvivő házelnöke.
Húszezer lej zászlógyalázásért
Kihirdette Klaus Iohannis államfő a törvényt, amely szerint tízezer és húszezer lej közötti bírsággal sújtható annak az előírásnak a megsértése, amelynek értelmében Románia zászlajára csak a törvény által jóváhagyott feliratok és szimbólumok kerülhetnek.
Szabad a sertés értékesítése és adómentes is
Senki nem fogja megtiltani az embereknek, hogy háztáji gazdaságukban sertést neveljenek, azt levágják vagy eladják. A sertéspestis miatt egy ingyenes állatorvosi igazolás viszont kell.