×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
13 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

A romániaiak fele elkerülte az orvost

2021.08.06 - 19:30
Megosztás:
A romániaiak fele elkerülte az orvost
Inkább a fiatalabbak vették igénybe a járvány első évében a távkonzultációs lehetőségeket / Fotó: Getty Images
A lakosság fele nem fordult orvoshoz a járvány első évében, illetve sokkal kevesebbszer kérte szakemberek segítségét, végeztetett laboratóriumi vizsgálatokat — derül ki az Ipsos felméréséből.

A koronavírus-járvány első évében komoly problémává vált, hogy a lakosság nagy része halogatta az egészségügyi szolgáltatások igénybevételét: sokan nem mentek el az esedékes konzultációkra, szűrésekre, mások komolyabbnak tűnő, de még elviselhető panaszaikkal sem keresték fel a szakembereket.

Általánossá vált az a szemlélet, hogy „inkább csak akkor fordulok orvoshoz, ha már tényleg nagy a baj, másképp elmúlik majd magától”, ezt pedig erősítette a pandémia ideje alatt a megfertőzédéstől való félelem, valamint az is, hogy voltak időszakok, amikor valóban nehezebben voltak elérhetők a különböző egészségügyi szolgáltatások. 

Az Ipsos felmérése szerint a családorvosi látogatást halogatták a legkevésbé a lakosok, akiknek az 50 százaléka ugyanolyan gyakorisággal fordult a szakemberekhez, mint a pandémia előtt, viszont 27 százalékuk bevallottan sokkal kevesebbszer kérte ki a véleményüket, ellenben 7 százalék többször megfordult a rendelőjükben. Laboratóriumi vizsgálatokon 23 százalékuk vett rész kevesebbszer, mint amennyire szüksége lett volna, szakorvoshoz 26 százalékkal fordultak kevesebbszer, szűréseken pedig a romániaiak negyede inkább nem vett részt. Még súlyosabb a helyzet, ha a krónikus betegeket vesszük szemügyre: a páciensek 57 százaléka egyáltalán nem vagy kevesebbszer vett részt kivizsgáláson, mint kellett volna, 50 százalékuk nem jutott el szakorvoshoz, 46 százalékuk nem végeztetett laboratóriumi vizsgálatokat, vagy kevesebbszer, mint indokolt lett volna, sőt, a krónikus betegek 43 százaléka még a háziorvost is elkerülte.

A távgyógyászat megoldást jelentett, de mérsékelt arányban, és inkább a fiatal betegek, a szülők és a bukaresti lakosok számára — közölte az Ipsos. A városon élő romániaiak kevesebb mint egyharmada (31 százaléka) vette igénybe a távgyógyászatot, az előnyben részesített csatornák a telefonos (20 százalék) vagy a WhatsAppon történő (12 százalék) konzultáció, ezektől sokkal kevesebben vették igénybe videokonzultációk és az internetes platformokon segítséget nyújtó klinikák (6 százalék) szolgáltatásait. Az Ipsos tanulmánya megerősítette, hogy a fiatalabbak, a legfeljebb 44 évesek részesítették előnyben a távorvoslást, míg az 55 év felettiek kevésbé használták ki ezt a lehetőséget, utóbbiak alig 20 százaléka vett részt távkonzultáción.

Bumbuluţ Krisztina

Kanyarójárvány van Romániában
Kanyarójárványt hirdetett kedden az egészségügyi minisztérium. A szaktárca közleménye értelmében a kanyarós megbetegedések számának aggasztó növekedése miatt kihirdették a kanyarójárványt, hogy tegyék lehetővé a 9-11 hónapos csecsemők beoltását, illetve a pótoltások beadását azoknak, akik valamilyen okból nem kapták meg a vakcinát.
Most az egészségügyi minisztériumban tüntetnek
Tiltakozó akciót tart az egészségügyi minisztérium személyzete csütörtökön 9 és 12 óra között, hogy felhívja a figyelmet a közszférában lévő béregyenlőtlenségekre, a bérezési elvek megsértésére.
A RAR se győzi már az ügyintézést!
Újabb autó-nyilvántartással kapcsolatos szolgáltatás lett időpontegyeztetés-függő, a RAR az egyik olyan közhivatal amelyik egyre kevésbé tudja felvenni a tempót a megnövekedett ügyfél-igénnyel.