×
2024. 05 05.
Vasárnap
Györgyi
11 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

A munkanélküli-segély feltételei

2022.03.02 - 13:20
Megosztás:
A munkanélküli-segély feltételei
Az iratcsomóban szereplő másolatok mellett az eredeti okmányokat is be kell mutatni (Forrás: Facebook)
A munkahelyüket frissen elvesztettek nem szabad elfelejtsék, amennyiben visszautasítanak a végzettségüknek megfelelő, AJOFM ajánlotta állást, nem lesznek jogosultak a segélyre.

A téli hónapok igencsak megnehezítették a vállalkozások működését, valószínűleg emiatt is küldött emlékeztetőt a Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség (AJOFM) arról, hogy kik és milyen feltételekkel igényelhetnek munkanélküli-segélyt. A 2002/76-os számú törvény értelmében a munkanélküli-segély egy támogatás azok számára, akik elveszítik munkájukat, illetve azon frissen végzettek számára, akiknek nem sikerült munkahelyet találniuk, és tanulmányaikat sem folytatják. Az AJOFM-hez benyújtandó iratcsomónak tartalmaznia kell egy kérést a munkanélküli-segély folyósítására, a személyazonossági igazolvány másolatát (az eredetit is be kell mutatni), az iskolai végzettséget és szakképesítést igazoló iratok másolatát (az eredetit is be kell mutatni), a teljes munkakönyv másolatát (az eredetit is be kell mutatni), írásbeli nyilatkozatot arról, hogy az illető személy esetében nincs orvosi ellenjavallat a munkavégzésre vonatkozóan (teljes mértékben vagy csak bizonyos szakmákra korlátozva), saját felelősségre írt nyilatkozatot az igénylő egészségi állapotáról, a 2020. február 17-ei 286-os rendelet alapján, saját felelősségre írt nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy online veszi át az igénylő a támogatás megítéléséről szóló határozatot, a munkahelyi igazolást a 2005/144-es sürgősségi kormányrendelet alapján, valamint beleegyező nyilatkozatot a személyes adatok feldolgozására vonatkozóan. A kérvényező személynek az összes iratot a saját aláírásával kell hitelesítenie. A munkaerő-foglalkoztatási ügynökség ugyanakkor közleményében arra is felhívja az érintettek figyelmét, hogy amennyiben visszautasítanak a végzettségüknek megfelelő állást, melyet az AJOFM felajánl, nem lesznek jogosultak a segélyre.

A segély értéke

A segély értéke a 75 százalékát képezi az úgynevezett szociális referenciaértéknek (ISR), amelyik teljes összege 525,5 lej. Az államtól kapott alaphoz még hozzáadódik egy összeg, amelyet a régiség függvényében számítanak ki. Azon munkavállaló esetében, aki legalább egy évig befizette a társadalombiztosítási járulékot, kiszámolják a 12 hónapnak az átlag bruttó bérét, megszakított munkaviszony esetén 24 hónapra visszamenőleg számolnak, és ennek az összegnek a bizonyos százalékát adják hozzá a munkanélküliségi segély alapösszegéhez. Ez a bizonyos százalék a munkaévek függvényében változik. Ha a munkavállaló legalább három évet dolgozott, akkor az elmúlt 12 hónapban megkeresett bruttó átlagbérének három százaléka adódik hozzá a segélyhez, öt munkaév után 5 százalék, tíz munkaév után 7 százalék, húsz munkaév után pedig 10 százalék.
Munkanélküliségi segélyre jogosult az, aki az elmúlt 24 hónapban legalább 12 hónapot dolgozott, nincs a szociális referenciaértéknél (525,5 lej) nagyobb havi jövedelme engedéllyel rendelkező tevékenységből, nem teljesíti a nyugdíjazási követelményeket, illetve regisztrált előzőleg az AJOFM-nél.
A munkanélküliségi segélyt hat hónapig kapja az a személy, aki legkevesebb egy év munkarégiséggel rendelkezik, 9 hónapig az, aki 5 évnél hosszabb ideig dolgozott, és 12 hónapig a tízéves régiséggel rendelkező egyének, összegez a munkaerő-foglalkoztatási ügynökség közleménye.
Sógor Beáta

Az aktív szatmáriak 3,5 százaléka állástalan
Közel 4500 munkanélküli személy regisztrált a Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökségen, az állástalanok zöme azonban nem kap munkanélküli segélyt - derül ki a legfrissebb összesítésből.
Csütörtökön kezdődik a segélyosztás
Szerdán megérkeztek Szatmárnémetibe a Hátányos Helyzetű Személyeket Segítő Európai Uniós Operatív Program (POAD) által biztosított, tartós élelmiszereket tartalmazó élelmiszercsomagok.
Egyre többen kapnak szociális segélyt
A szociális segélyben részesülők száma idén szeptemberben 153 091 fő volt, ami 84 fővel több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) központosított adataiból.