×
2024. 05 19.
Vasárnap
Ivó, Milán
18 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

A megye magyar iskoláinak egyik végvára

2021.09.24 - 18:40
Megosztás:
A megye magyar iskoláinak egyik végvára
Tanévnyitó a szamoskrassói Bem József Általános Iskolában: ősztől Győrbíró Csilla tölti be az igazgatói tisztséget (Fotó: Magánarchívum)
Győrbíró Csilla didaktikai teológiatanár lett a szamoskrassói Bem József Általános Iskola igazgatója. A megye magyar iskoláinak egyik végvárának megőrzésére, ápolására, megtartására kapott megbízása kapcsán terveiről és elképzeléseiről nyilatkozott lapunknak.

— Sikerekben gazdag pályafutása egy újabb állomásához érkezett, az idei tanévtől a szamoskrassói Bem József Általános Iskola igazgatója lett. Idézzük fel röviden eddigi munkásságát! Hogyan jutott el eddig a megbízatásig?
— 1992-ben végeztem a nagyváradi Partiumi Keresztyén Egyetemen, ezt követően elvégeztem a Babeş–Bolyai Tudományegyetem nappali tagozatán a didaktikai teológia szakot. 1992-től az akkor még 10-es Számú Általános Iskola (ma már Rákóczi) református vallástanáraként dolgoztam. Harminc év és hat hónap oktató-nevelő munka tapasztalatával, 2000-től a tanfelügyelőség szakmódszertani előadójaként is tevékenykedtem. Ez idő alatt alkalmam nyílt megismerni Szatmár megye — kezdetben Szilágy és Máramaros is — iskoláit, melyekben szakellenőrzést végeztem. Nem utolsósorban az első, minisztérium által kiadott református tankönyv szerzője voltam. 

— A Rákóczi Ferenc Általános Iskolában az ön kezdeményezésére kezdődött el a vallásolimpiára való felkészülés 2000-ben, s ezeknek a felkészüléseknek megvoltak az eredményeik is. 
— A Rákóczi Ferenc Általános Iskolában éveken át komoly felkészülés folyt a tantárgyversenyekre, így aztán országos szinten is sikerült dobogós helyeket elérniük többször is a tanulóknak. Néhány éve a Szatmárnémeti Református Gimnázium címzetes tanáraként is kiváló eredmények születtek: országos első helyeket értek el a diákjaim a Biblia-vetélkedőkön, s ugyanígy a tantárgyversenyeken is dobogós helyeken végeztek. A felkészülések és a versenyek sokat segítettek diáknak és tanárnak mindig újabb és újabb ismeretek, illetve tapasztalatok szerzésében.

— A diákok körében mennyire népszerűek a hittanórák?
— A hitoktatásra van igény a diákok körében. Évekkel ezelőtt a szülőknek kellett kérniük a vallásoktatást, a szülők nagy része pedig ragaszkodik gyereke vallásos neveléséhez, hiszen jó az, ha a gyerekek lelke is táplálékhoz jut az iskolában. Napjainkban sajnos elég keveset foglalkoznak a fiatalok lelki világának, hitének, érzésének a csiszolásával, a jó irányba történő formálásával. A hittanóra erre jó alkalom, és jó alkalom az irodalmi és történelmi ismeretek gazdagítására is. Diákokkal végigjártam Európa országait. Fontosnak tartom az élményekre épülő tanulást, ami nemcsak tudást, hanem örömöt is ad.

— Munkáját egy jelentős díjjal ismerték el. Ez bátorította?
— Szakmai elismerésem az M. Nagy Ottó-díj, mellyel 2017-ben, a reformáció 500. évében tüntettek ki. Örül az ember az elismerésnek, ez viszont újabb felelősséget hárít rá, meg kell mutatni, hogy az elismerés nem volt hiába. 

— Milyen tervei vannak igazgatóként?
— A 2021/2022-es tanév kezdetén kaptam egy drága örökséget. A Bem József Általános Iskola a megye magyar iskoláinak egyik végvára, melynek megőrzésével, ápolásával, megtartásával bíztak meg. Gondos kezekből vettem át a megtisztelő feladatot. Az iskola iránti szeretetüket és elkötelezettségüket kinevezésemmel együtt én is átvettem. Istennek hála a szamoskrassói Bem József Általános Iskolában egy nagyon jó pedagógusközösség alakult ki. Szívükön hordozzák az iskola problémáit, részt vállalnak a tanítás utáni programokban és az iskolán kívüli tevékenységekben is. 

— Nemcsak az a feladata, hogy az oktatást irányítsa, hanem hogy az építkezést is, ami hamarosan elkezdődik. Erre fel van készülve?
— Az iskola épülete eléggé elhanyagolt, az önkormányzat készített egy sikeres pályázatot az épület teljes felújítására. A jelenlegi épületet megtoldják egy tornateremmel és egy étkezdével. A már meglévő épület teljesen megújul kívül-belül, és teljes felszerelést kap. Nem idegen számomra az építkezés, a férjem lelkipásztor, évek óta folyamatos építkezéseket irányítunk, nem kevés eredménnyel. Nagy szükség van az iskolában számítógépekre, laptopokra, kivetítőkre és más eszközökre. A szamoskrassói iskola benne van abban a kísérleti programban, amelyben a részt vevő iskolák tanulói (Szatmár megyében három ilyen van) meleg ételben részesülnek. Mivel az iskolában nincs olyan terem, ami megfelel az étkezési előírásoknak, az ételt nem fogyaszthatják el, hanem hazaviszik. 

— A legtöbb iskola gyerekhiánnyal küzd. Mi a helyzet Szamoskrassón?
— A gyereklétszám csökkent az elmúlt évhez képest, százhatvan diák kezdte el az új tanévet a hosszított programú napközitől, az óvodán át a nyolcadik osztályig. Nincsenek összevont osztályok. Szamoskrassó a magyar oktatás végvára ezen a részen, nagyon oda kell figyelni, hogy az intézmény megmaradjon magyar nyelvűnek. Elég gyakran halljuk, hogy átcsoportosítják az iskolákat, és megszűnnek az önálló magyar iskolák. Az iskola tanulói hat faluból érkeznek (Pettyén, Dobrácsapáti, Szamoskóród, Kiskolcs, Nagykolcs és Szamoskrassó) két iskolabusszal. 

— A szamoskrassói iskola nagy múlttal rendelkezik. El lehet mondani, hogy a jövő is hasonló lesz?
— Az iskolában tanuló diákok Bem apó utódai, a terveim között szerepel, hogy ezekben a gyerekekben elültessük Bem József szellemiségét, a Bem-tudatot, hogy ismerjék meg Bem József életútját és azt a kort, melyben élt. Amikor arra lehetőség nyílik, Bem-napokat szervezünk, hogy játékosan kerüljenek közelebb az 1848-as forradalom és szabadságharc eszméjéhez. A tervek között szerepel az irodalmi, a történelmi és az egyházi évfordulók megünneplése. Egy olyan környezetet és légkört szeretnék kialakítani, melyben a diákok és a pedagógusok otthon érzik magukat, és büszkék arra, hogy a Bem József Általános Iskola tanulói és pedagógusai. Szintén a tervek között szerepel a testvériskolai kapcsolatok kialakítása és ápolása. Vannak terveim és elképzeléseim, remélem, ezek megvalósításában mellém áll a tanári kar, a szülők, valamint az önkormányzat és a tanfelügyelőség is.

Elek György

Ennyi hely van az iskolákban a következő tanévben
Csütörtöki ülésén a kormány jóváhagyta a 2024-2025-ös romániai tanév közoktatási és felsőoktatási beiskolázási tervét. A közoktatásban a 2024-2025-ös tanév számadatai nem változnak a 2023-2024-es tanévhez képest.
Kezdődik a tavaszi vakáció!
A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.
40 év feletti alkotóknak hirdet ösztöndíjat az Iskola Alapítvány
A kortárs erdélyi magyar irodalmi támogatási rendszer kiegészítésére, senior alkotók számára indít első alkalommal idén ösztöndíjat az Iskola Alapítvány. A támogatásra negyven év feletti, szülőföldjükön élő romániai magyar alkotók jelentkezését várják március 31-ig.