×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
13 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

A Makosz előnyös és logikus tanévszerkezetet szeretne

2022.02.16 - 15:07
Megosztás:
A Makosz előnyös és logikus  tanévszerkezetet szeretne
Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter az elmúlt napokban több nyilatkozatában is beszámolt a 2022/2023-as tanév szerkezetével kapcsolatos elképzeléseiről, amelyek szerint egyrészt beiktatnának egy októberi vakációt, illetve visszavezetnék a februári szünetet, másrészt pedig módosulna a tanítási napok száma.

A Tanulók Országos Tanácsa ennek kapcsán közölte, hogy továbbra is követeli, hogy a tanév szeptember első hétfőjén kezdődjön el és június első péntekén érjen véget. Ez azért fontos, mert az iskolák nagy részében nincs légkondicionáló, így a júniusi hőség jelentősen megnehezíti az oktatási folyamatban részt vevő valamennyi szereplő dolgát — érvel. Hozzáteszi, hogy bárhogyan is osztják fel a tanévet, „kiegyensúlyozott” struktúrát követel.
A Makosz (Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége) közösségi oldalán azt írja, az oktatási miniszter február 9-én jelentette be a következő tanévre vonatkozó strukturális változtatási javaslatát, miszerint a 2022/2023-as tanév 3 évharmadból és 5 vakációból állna. A javaslatban szereplő tanévszerkezet szerint az I. évharmad 14 hetes lesz, és 2022. szeptember 5. és december 21. között tartana, a II. évharmad 12 hetes, 2023. január 9. és április 6. között lenne, a III. évharmadot pedig 8 hetesre tervezik, s 2023. április 19. és június 16. között tartana. Újdonságnak számít a tervezetben, hogy minden tanulóra és óvodásra érvényes lesz az október végi vakáció (ez a szünidő a jelenlegi struktúra szerint csak az óvodásokra és általános iskolásokra vonatkozik); az Iskola másként hetet a tanév első felére, azaz az őszi időszakra ütemeznék; februárban egy ún. sívakáció bevezetéséről is szó van; májusban pedig egy úgynevezett Zöld hét lenne, amikor a diákok a szabadban tanulnának a természetről.
„Álláspontunk szerint a változtatások értelmében a jelenlegi tanterv nem megfelelő, hiszen a nagy mennyiségű tananyagot észszerű részletesen és érthetően leadni, mintsem sűrítve, ahogy a tanévszerkezet megkívánja.
Szorgalmazzuk a tanterv megreformálását, hogy az újonnan ajánlott tanévszerkezet érvénybe léphessen és megfelelően működhessen. Véleményünk szerint a tanévszerkezetnek előnyösnek és logikusnak kell lennie, melynek eléréséhez észszerű módosítások szükségesek, előtérbe helyezve a tanulók, tanárok és szülők igényeit egyaránt. Egy olyan stabil alapot kell biztosítson, amely évről évre nagyobb változtatások nélkül képes szolgálni a célját, megfelelve a mindenkori elvárásoknak” — fejti ki véleményét a tervezett tanévszerkezet-módosítással kapcsolatban a Makosz vezetősége.

 

Állampolgári tájékoztató karaván az iskolákban
A te választásod, a te jövőd jelmondattal állampolgári tájékoztató karavánt szervez a MIÉRT és a MAKOSZ a magyar középiskoláknak. Szatmár megye középiskoláiban is elkezdődött az interaktív állampolgári nevelés.
40 év feletti alkotóknak hirdet ösztöndíjat az Iskola Alapítvány
A kortárs erdélyi magyar irodalmi támogatási rendszer kiegészítésére, senior alkotók számára indít első alkalommal idén ösztöndíjat az Iskola Alapítvány. A támogatásra negyven év feletti, szülőföldjükön élő romániai magyar alkotók jelentkezését várják március 31-ig.
„Mesterséges intelligencia, csináld meg a házim!”
Az AI, az interneten elérhető mesterséges intelligencia elterjedésével újabb kihívás elé került az oktatás. Mekkora probléma az, ha nem a gyerek csinálja meg a házi feladatot, hanem egy algoritmus? – dr. Frigy Szabolcs iskolai tanácsadót kérdeztük a jelenséggel kapcsolatban.