×
2024. 04 18.
Csütörtök
Andrea, Ilma
8 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

A Magyar Polgári Párt égisze alatt indulnak

2020.08.08 - 07:34
Megosztás:
A Magyar Polgári Párt égisze alatt indulnak
Szatmár megyében a Magyar Polgári Párt égisze alatt, pontosabban annak listáin fog megméretkezni az Erdélyi Magyar Szövetség minden jelöltje — húsz településen indulnak, a megyei tanács elnöki tisztségére pedig a nagykárolyi Pop Zoltán Carol pályázik.

Az Erdélyi Magyar Szövetség társelnökei, Mezei János (MPP) és Csomortányi István (EMNP) közös sajtótájékoztatón mutatták be a tanácselnökjelöltjüket, s számoltak be a helyhatósági választásra való felkészülésről, illetve fejtették ki a Szatmár megyei RMDSZ-szel való esetleges tárgyalással kapcsolatos nézeteiket. „Úgy érzem, új lendület, az új magyar összefogás és a közösségi érdek kerekedik felül a politikai érdekeken — a kiemelt pontnak minősülő Szatmár megyében pedig még inkább új lendületet kapott a kezdeményezés. Több mint húsz településen (Egri, Mezőterem, Kaplony, Csomaköz, Börvely, Nagykároly, Sződemeter, Érszakácsi, Kolcs, Kökényesd, Tamásváralja, Sárközújlak, Batiz, Lázári, Mikola, Szatmárpálfalva, Pusztadaróc, Szilágypér, Királydaróc, Ákos, Bogdánd) indítunk polgármesterjelöltet, illetve teljes megyei tanácsosi listát is indítunk, alternatívát kínálva azon magyaroknak, akik nem a régi és bevált modell mellé akarnak állni. Fontos az összefogás, de még inkább fontos annak az eredményessége, a magyarság erősítése. Mi eddig is nyitottak voltunk a tárgyalásokra, ezután is azok leszünk, de méltánytalan ajánlatokat nem tudunk figyelembe venni, ugyanakkor hangsúlyozom: jónak nem vagyunk elrontói, és az építkezést nem rombolással akarjuk végezni” — fogalmazott Mezei János.

Csomortányi István elmondta, hogy az Erdélyi Magyar Néppárt természetes módon segíti a Szatmár megyei Magyar Polgári Pártot, s Szatmárban az MPP égisze alatt, pontosabban annak listáján fog megméretkezni minden jelölt. „A bejutási küszöb indokolja, hogy egy párt színeiben legyünk, ha ugyanis az igazi, valódi magyar összefogást megtestesítő Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) égisze alatt indítanánk jelöltjeinket, 8%-os lenne a küszöb” — magyarázta, hangsúlyozva azt is: mint ahogy a két párt között nincs alá- vagy fölérendelt viszony, úgy a választópolgáraik is egyenrangú felek. Mint azt a két elnök kifejtette, szeretnék, hogy legyen párbeszéd — nevesítés nélkül utalva az RMDSZ-re —, de sajnos sok erdélyi és partiumi megyében „hadilábon állnak” a párbeszéddel. „Több magyar polgármestert, erősebb tanácsosi frakciót szeretnénk — van javítani való, ezért kell a politikai pluralizmus, ezt nem lehet megtagadni a választópolgároktól” — mondták. Hangsúlyozták ugyanakkor azt is: „Azon vagyunk, hogy a megállapodás létrejöjjön, és egy megyei tanácselnökjelölt mögé sorakozzon fel a szatmári magyar közösség. Jelöltünkre, Pop Zoltán Carolra rá lehet bízni a megyét, de ez majd eldől.” Mint fogalmaztak, az RMDSZ körül folyamatos a lemorzsolódás, Szatmár megyében ez a folyamat felgyorsult, de szeretnék a változásra vágyókat egy magyar párt körül megtartani, hogy azok ne román pártokhoz „igazoljanak át”, de nem kevésbé fontos, hogy „az etnikai szavazást meg tudjuk őrizni”. Szatmárnémeti városával kapcsolatban elhangzott: olyan komoly kihívásokkal küzdöttek az eddigi polgármesterek, hogy az elmúlt négy évet mindenki pozitívnak éli meg, s valóban jó irányba haladnak a dolgok — ezért jóindulatú gesztussal indítanak az esetleges párbeszédet megelőzendő, és nem állítanak polgármesterjelöltet a megyeszékhelyen, de fenntartják a jogot a tanácsosi lista állítására.

„Hogy miért is vállaltam a tanácselnök-jelöltséget? Magyar vagyok, és a magyar szavazatokat egyben kell tartani. Egy politikai szervezet addig létezik, amíg polgármesterei, alpolgármesterei, tanácsosai vannak — ha ilyenek nincsenek, a szervezet megszűnik létezni. A Magyar Polgári Pártnak Szatmár megyében négy polgármestere és három alpolgármestere van jelen pillanatban, s remélem, még jobban fogunk szerepelni, még három-négy polgármesterrel meg tudjuk növelni a létszámot — de ehhez sok munka kell és türelem” — summázta Pop Zoltán Carol.

A sajtótájékoztató zárásaként ismét a Szatmár megyei RMDSZ-szel való tárgyalásokra terelődött vissza a szó, s mint a társelnökök fogalmaztak: „Mi nem funkciókról egyezkedünk — ott a jobb, a rátermettebb kell győzzön; mi feladatokról szeretnénk egyezkedni, mert a funkció önmagában semmit nem jelent. Ha az RMDSZ jól végezte volna a dolgát, nem lenne szükség ránk, de ők még a demokrácia alapkövét is velünk tetették le 2008-ban. A pluralitás jegyében indulunk — nem tudjuk, hogy lesznek-e tárgyalások, de ha csak olyan ajánlatot kapunk, ami csak politikai erőt nyújt, nem fogunk tárgyalni” — hangzott el, Csomortányi pedig hozzátette: „Alapelv, hogy csak magyar közösséggel tárgyalunk, és a Német Demokrata Fórumot is ide számítjuk.”

Szabó Kinga Mária

 

Választott a nagykárolyi NDF
Az elmúlt héten tartották a Német Demokrata Fórum (NDF) nagykárolyi szervezetének vezetőségi választását. Az esemény helyszínéül a szervezet által működtetett Jugendzentrum szolgált.
Gázhálózat-építési beruházások
Az Anghel Saligny program 7,5 milliárd lejt ír elő új gázhálózatok kiépítésére, illetve a meglévő hálózatok kiterjesztésére és korszerűsítésére, az önkormányzatok márciusban pályázhatnak.
Hivatalosan megkezdődött Magyarországon a kampányidőszak
Hivatalosan megkezdődött február 12-én az április 3-ai országgyűlési képviselő-választás és a vele egy napon rendezendő népszavazás kampányidőszaka, és életbe léptek a kampányra vonatkozó szabályok. A választópolgárok két hétig ajánlhatnak egyéni választókerületi képviselőjelölteket a parlamenti választásra.