×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
15 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Magazin

A kutyákra is figyelni kell a hőségben

2022.07.26 - 09:28
Megosztás:
A kutyákra is figyelni kell a hőségben
A forró nyári napokon a hőguta észlelése esetén azonnal állatorvoshoz kell vinni a kutyákat Fotó: Getty Images
A tomboló kánikula idején az emberek mellett az állatok, főleg a négylábúak is számos veszélynek ki vannak téve — ilyen például a hőguta, amely sok esetben lehet tragikus kimenetelű, ezért fontos ismerni annak tüneteit és az azonnali teendőket.

Ahogy az embereket, ugyanúgy az állatokat is jelentősen megviseli a napokban uralkodó nyomasztó kánikula, ezért elengedhetetlen rájuk is figyelni a forróságban. Ebben az időszakban igencsak gyakori a hőguta a négylábúak körében, amit nemcsak a kocsiban felejtett kedvencek kaphatnak, hanem akár otthon tartózkodó vagy sétára vitt ebek is, ezért fontos ismerni annak jeleit és tüneteit, hogy meg lehessen előzni a bajt.

Hőgutáról kezdőknek

A kutyáknak nagyon kevés verejtékmirigyük van, amik nem járulnak hozzá jelentősen a hőleadáshoz, ezért két módon tudják magukat hűteni: ha hideg felületre vagy légáramba fekszenek, illetve ha folyamatosan lihegnek — néha azonban még így is előfordulhat, hogy túlmelegszenek. Ezt nevezik hőgutának, vagy orvosi nevén hipertermiának, ami számszerűsítve azt jelenti, hogy a kisállat testhője meghaladja a 39,4 fokot. Ilyen hőmérséklet mellett már kezdetleges kritikus állapotról beszélünk, ha pedig az érték 41,2 fok fölé kúszik, a kutyák szervei perceken belül leállhatnak, és az állapot rövid úton halálhoz vezethet.

Tünetek

Hogyan lehet felismerni a hőgutát? A tipikus tünetek között mindenekelőtt megjelenik a szapora légzés és az erőteljes lihegés, továbbá a száraz, ragadós fogíny, illetve a fogíny és nyelv elszíneződése jellemző, majd a nyelven különféle foltok megjelenése. A tünetek a kiskedvencek hangulatán is észrevehetők, ugyanis jellemző a letargikusság, letörtség, az étvágytalanság, továbbá tájékozódási zavarok is felléphetnek. Emellett jelentkezhetnek görcsrohamok és hasmenés is, melyek egyértelművé teszik a diagnózist. A hőguta pillanatok alatt előidézheti a gazdik legrosszabb rémálmát, ezért a tünetek felismerése után minden esetben ajánlott állatorvoshoz fordulni. 

Otthoni teendők vészhelyzet esetén

Amennyiben a szakszerű ellátásra várakozni kell, a gazdik is segíthetnek a szenvedő kutyusokon, néhány „házi praktikát” alkalmazva.
Abban az esetben, ha a kutyát kint érte baj, azonnal hűvös, árnyékos helyre kell vinni. A kánikulában betartandó előírások a házikedvencekre is vonatkoznak, ezért a sétákat ajánlott kora reggel vagy késő este megejteni, illetve vészhelyzet esetén — ha mégis napközben szükséges kimenni — keresni kell az árnyékos útvonalakat, és gyakran kell vízzel kínálni az ebeket. 
Hőguta esetén egy másik fontos teendő a langyos (nem hideg) vízzel való locsolás a kutya fejétől egészen a végtagjaiig, minden testrészét sorra véve, majd az állat vizes törölközővel való beborítása. Fontos tudni, hogy a kutyát semmiképp nem szabad hirtelen hidegbe helyezni — legyen az jégakku vagy hideg víz —, mivel az azonnali szívleállást okozhat.
Amikor az ember lázas, a hűtőfürdő az egyik legjobb módszer a testhő csökkentésére, de a kutyák teljesen másképp reagálnak erre, így szigorúan tilos őket ilyen módon hűteni. A bőrfelületükön lévő véráramlás a hideg hatására nagymértékben csökken, az erek összeszűkülnek vagy rosszabb esetben teljesen beszűkülnek, a hő így nem tud távozni a bőrükön keresztül, hanem megreked a testben, és még tovább melegíti őket.
Hőguta esetén a folyadékpótlás is elengedhetetlen, ezért a kutyát friss hideg vízzel kell megitatni.

Milyen fajtákat érint leginkább?

A rövidebb orrú fajták, mint például a mopszok, bulldogok vagy a palotapincsik sokkal inkább ki vannak téve a hőguta veszélyének, mert lihegéssel kevésbé tudják magukat hűteni, úgyhogy esetükben különösen lényeges a folyamatos odafigyelés, a friss víz és természetesen az árnyékos környezet megteremtése. 
Emellett veszélyeztetettek azok az ebek is, amelyek vagy nagyon fiatalok még, vagy már nagyon idősek, vagy esetleg gyógyszeres kezelés alatt állnak. Felelős gazdiként ezekben a napokban ajánlott még inkább odafigyelni rájuk. Ha a kutyus nem fogadja el a vizet, akkor elég megnedvesíteni a nyelvét és a száját, hogy minimális folyadékhoz jusson.
Fontos az is, hogy folyamatos levegőáramlás érje a kedvenceket, úgyhogy ki kell tárni ajtót-ablakot, és huzat útjába kell helyezni az ebet, hogy ezáltal is csökkenjen a hőmérséklete, az autóban pedig le kell engedni az ablakokat, vagy be kell kapcsolni a klímát.

 

 

Hatalmas ebsterilizálási akció volt Szatmárnémeti környékén.
Osztrák állatorvosok, szatmárnémeti állatorvosok, politikusok, hatósági személyek, állatbarátok és civilek közreműködésével zajlott a gazdik számára ingyenes kutya ivartalanítási akció.
Ingyenes eb sterilizálási és élősködő-mentesítési akció
Bécsi állatorvosokkal közösen szervez akciót a szatmárnémeti Ham ham Egyesület a Mobovet állatorvosi rendelő és a Szatmár megyei Prefektusi Hivatal március 2. – 4. között.
Megint zajlik a csip nélküli kutyák azonosítása
Megkezdődött az ingyenes ebvakcinázási akció Szatmár megyében, de „nem kutyát oltanak, hanem csipet”. Házalni fognak az állatorvosok, jelenteniük kell ha azonosító nélküli kutyát találnak.