×
2024. 04 18.
Csütörtök
Andrea, Ilma
8 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

A kormány rendelkezett a munkaidő csökkentésének lehetőségéről

2020.08.08 - 08:24
Megosztás:
A kormány rendelkezett a munkaidő csökkentésének lehetőségéről
A kormány rendelkezett pénteki ülésén a munkaidő csökkentésének lehetőségéről azoknál a cégeknél, amelyek tevékenységét akadályozza vagy korlátozza a koronavírus-járvány.

A vonatkozó sürgősségi kormányrendelet lehetővé teszi, hogy kiegészítő pótlékot kapjanak a napszámosok és az idénymunkások, és támogatja a távmunkát is.

A kormány által elfogadott egyik intézkedés értelmében, amelyet alkalmazni lehet valahányszor ostrom-, vagy szükségállapotot, illetve veszélyhelyzetet hirdetnek, időszakos állami támogatást kaphatnak azok a munkavállalók, akiknek csökkent a munkaidejük.

A munkáltató ezen időszak alatt, az egyéni munkaszerződésben meghatározott időtartam legfeljebb 50%-ával csökkentheti a munkavállalók munkaidejét, és ennek megfelelően a bérüket.

Ezen időszak alatt a munkavállalók az egyéni munkaszerződésben előírt bruttó alapbér és a ténylegesen ledolgozott óráknak megfelelő bruttó alapbér közötti különbség 75%-ának megfelelő pótlékot kapnak, amely azonban nem haladhatja meg a társadalombiztosítási költségvetési törvény által meghatározott országos bruttó átlagbér 75%-át.

Ezt az összeget első körben a munkáltató fizeti, majd utólag visszaigényli az Országos Munkaerő-foglakoztatási Ügynökségtől (ANOFM).

A munkaidő csökkentését a munkáltató határozza meg, legalább öt egymást követő munkanapra, a munkaprogramot azonban a teljes hónapra ki kell dolgoznia. A munkaidő csökkentését alkalmazni lehet a műszakos állások, valamint az egyenlőtlen munkaidő esetén is.

A kormány legtöbb három hónapos időtartamig támogatja a napszámosokat és az idénymunkásokat is.

Azok a napszámosok, akik tevékenységét fel kell függeszteni, vagy meg kell szakítani a koronavírus-járvány miatt, a munkáltató által kiválasztott három hónapra (de legfentebb 2020. december 31-éig) megkapják az államtól napi bérük 35%-át. A napszámot a munkáltató fizeti, az összeget utólag visszaigényelheti az Országos Szociális és Kifizetési Ügynökségtől (ANPIS).

A kormány ugyanakkor döntött arról, hogy idénymunkások számára a bérük 41,5%-ának megfelelő kompenzációt nyújt (anélkül azonban, hogy ez meghaladná az országos átlagbér 41,5%-át). Ezt a kedvezményt 2020. december 31-ig lehet igénybe venni, a munkáltató által kiválasztott legfeljebb 3 hónapra azon alkalmazottak számára, akik erre az időszakra meghatározott időre szóló egyéni munkaszerződést kötnek.

Az összeget a munkáltató köteles kifizetni, majd ezt visszaigényelheti az Országos Munkaerő-foglakoztatási Ügynökségtől (ANOFM). Az ANOFM a kérés benyújtásától számított legtöbb 10 napon belül utalja az összeget.

A kormány elfogadott egy másik intézkedést is, amely a távmunkát hivatott támogatni.

E szerint a kormány egyszeri, 2500 lejes összeget utal minden olyan munkavállalónak, aki a szükségállapot, illetve veszélyhelyzet ideje alatt legkevesebb 15 nap távmunkát végzett. A pénzt a távmunkához szükséges eszközök és szolgáltatások vásárlására lehet fordítani. A támogatást azon kis- és középvállalkozások alkalmazottjai vehetik igénybe, akik bizonyították, hogy alkalmazták a távmunkát a szükségállapot ideje alatt. Az összeg az ANOFM-től igényelhető.

Az elfogadott intézkedések nem vonatkoznak a közintézményekre, a csődbe jutott, vagy felszámolás alatt álló vállalatokra.

A kormány számításai szerint mintegy 700 ezer ember veheti igénybe a fenti támogatásokat, ez körülbelül 2,4 milliárd lejjel terheli a költségvetést.

Naponta 40 szatmári tesztje pozitív
Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.
Nem ellenőrzi már az igazságügyet az Európai Bizottság
Az Európai Bizottság (EB) hivatalosan is lezárta a Romániával és Bulgáriával kapcsolatos együttműködési és ellenőrzési mechanizmust (MCV) jelentette be pénteken az uniós testület bukaresti képviselete.
Enyhe tél, sok hóval – erre számítanak a meteorológusok
Egy öt-hat évente jelentkező globális időjárási jelenség újra felerősödéséből arra következtet a nemzetközi meteorológia, hogy enyhe, csapadékos tél lesz az idei, szárazabb hidegekkel a tavasz előtt.