×
2024. 05 08.
Szerda
Mihály
14 °C
szitálás
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.63 RON
100HUF = 1.28 RON
Belföld

A korai oktatást fejleszteni akarják

2021.07.08 - 09:29
Megosztás:
A korai oktatást fejleszteni akarják
A Művelt Románia projektben szereplő egyik elképzelés szerint a líceumok minden második félévben felvételi vizsgát szervezhetnek majd - mondta szerdai sajtónyilatkozatában Klaus Iohannis, miután hétfőn, kedden és szerdán a politikai szféra, a szociális partnerek és a szakma képviselőivel konzultált a projektről.

Iohannis szerint a rugalmasságra és az individuumra kell összpontosítani. 'Noha az országos képességfelmérő vizsga marad a fő eszköz a nyolcadik osztályt elvégzett fiatalok kompetenciáinak felmérésére és a líceumi osztályokba való bejutásra, azt javasoltuk, hogy az oktatási intézmények a második félév teljes időtartama alatt szervezhessenek kiegészítő jellegű felvételi vizsgát a diákok számára, mind az elméleti, mind a tehetséggondozói, mind pedig a szakoktatás terén' - mondta.

A tanügyi rendszer struktúrája lényegében nem fog változni, a korai oktatást viszont fejleszteni akarják, és nagyobb autonómiát biztosítanának az iskolák számára, főleg ott, ahol ennek nincsenek adminisztratív akadályai. Az oktatási szakaszok közti átmenet folyamatában viszont terveznek változtatásokat - mondta még az államfő.

Kompetencialapú érettségi

A projekt három típusú líceumi képzés bevezetésére tesz javaslatot, ezek négyévesek lennének, és kompetencia alapú érettségi vizsgával zárulnának - közölte Klaus Iohannis államfő.

Az elnök szerint elméleti, szakmai és tehetséggondozó líceumok közül válogathatnak majd a nyolcadik osztályt végzett tanulók, és bármelyik négyéves képzést választják, adott lesz számukra a lehetőség arra, hogy érettségizzenek.

Az államfő hozzátette, a terv értelmében az érettségi vizsga kompetenciaalapú lesz. "Olyan vizsgát akarok, amely megfelelően felméri a végzősök képességét a társadalomban és általában az életben való boldogulásra. Egy érettségizőnek - szakiránytól függetlenül - képesnek kell lennie megérteni az éghajlatváltozás okozta problémákat vagy a vakcinák hasznosságát. Így bizonyosodhatunk meg arról, hogy az aktív állampolgárság nem marad a deklaratív kívánság szintjén" - fogalmazott.

Iohannis kiemelte, a sikeres érettségi vizsga továbbra is előfeltétele marad az egyetemi képzésre való jelentkezésnek.

A Művelt Románia terv célkitűzései között említette az elnök a korai iskolaelhagyás 10 százalék alá szorítását, a funkcionális analfabéták arányának csökkentését, illetve a digitális kompetenciák fejlesztését mind a tanárok, mind a tanulók körében.

"Szilárd meggyőződésem, hogy csak egy művelt Románia lehet erős Románia, ugyanakkor minden hatóság és politikai erő részvételére szükség van ahhoz, hogy ez az elképzelés megvalósuljon a polgárok érdekében" - zárta nyilatkozatát az államfő.

AGERPRES

 

 

 

Fejlődhet, bővülhet a Vöröskereszt
A szatmárnémeti polgármesteri hivatallal közösen kezd bővítésbe a Vöröskereszt szatmárnémeti csapata, a pénteki projektindítón beszéltek arról, miről szól az uniós támogatásból történő egyesület- és tevékenységfejlesztés.
Ungvárral közös színházprojekt
A háborús helyzet ellenére is sikerre akarja vinni mindkét város a kulturális infrastruktúra fejlesztéséről szóló közös ukrán-román, határon átnyúló projektjüket. Egyeztetést tartottak tegnap.
Alaposan megváltoztatná az érettségi vizsgát a szaktárca
Jelentősen változtatnának az érettségi vizsgán az új oktatási törvény tervezete szerint, amelyet a minisztérium múlt hét közepén bocsátott közvitára, miután a szaktárca vezetője, Sorin Cîmpeanu egy sajtótájékoztató keretében bejelentette: a kilencedik osztályt jövőre kezdő diákok már új rendszer szerint érettségiznek majd.