×
2024. 05 17.
Péntek
Paszkál
12 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.58 RON
100HUF = 1.29 RON
Szatmárnémeti

A hatékony munka titka az önismeret

2019.01.17 - 12:06
Megosztás:
A hatékony munka titka az önismeret

Tegnap indult, és ma délután zárul a Caritas által szociális munkások számára megszervezett továbbképzés második modulja. A két nap fókuszában a szociális munkás személyisége áll, de teret kap a kollégákkal és az ügyfelekkel való kommunikáció fejlesztése is.

A Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet a Szociális Munkások Országos Kollégiuma szatmári fiókszervezetével együttműködésben kétmodulos akkreditált képzést szervezett szociális munkások számára. A képzés első része tavaly november 22-én és 23-án zajlott, a második része pedig tegnap kezdődött, és ma folytatódik. Makai Dimény Judit Katalin nagyváradi tréner huszonkét, Szatmár megyei polgármesteri hivatalokban, valamint a Caritas szociális intézményeiben tevékenykedő szociális munkás számára tart képzést. A kurzusra a Caritas egyik svájci alapokból finanszírozott, hátrányos helyzetű közösségek fejlesztését és integrációját megcélzó projektjének keretében kerül sor.

A képzés második modulja az első rész kapcsán beérkezett visszajelzésekre épül — tudtuk meg a trénertől. Különbözőképpen megfogalmazva, de a részt vevő szociális munkások közül többen is jelezték: ahhoz, hogy jobban megérthessék az ügyfeleiket, és jobban tudjanak kapcsolódni hozzájuk, szükségét érzik saját személyiségük jobb megértésének. E visszajelzések alapján a héten zajló képzés a szociális munkás személyiségének megértése köré szerveződik — tájékoztatott Makai Dimény Judit Katalin. David Kolb tanulási ciklusait figyelembe véve térképezik majd fel, melyik résztvevő milyen típusú ember, továbbá azt, hogy ki-ki munkahelyi hatékonyságát hogyan befolyásolja egyéni tanulási stílusa. A képzés keretében a családok működésének megértése is teret kap, de feltárják majd azt is, hogyan befolyásolja a családon belül betöltött pozíció azt, hogy kikké leszünk. Ennek kettős haszna lehet a résztvevők számára — állítja a tréner —, egyrészt ugyanis jobban átlátják, hogyan váltak olyan típusú segítőkké, amilyenek, ugyanakkor a segítettek reakcióit is jobban megértik, mindezt természtesen abba a kontextusba helyezve vizsgálják meg, amelyben a képzésen résztvevők dolgoznak. A két nap során kiemelt figyelmet fordítanak arra is, hogyan javítható a kollégákkal és az ügyfelekkel való mindennapi kommunikáció. A szociális munkások tudatosítják majd azokat a kérdezési technikákat, kérdéstípusokat, amelyek segítenek vagy épp ellenkezőleg, gátolják a válaszadást, hatékonyabbá téve ily módon a munkafolyamatot.

„A romániai szociális munkások általános problémája, hogy egyfajta szűrő szerepét töltik be a vezetőik és a közösség között, továbbá a szakma és a kliensek elvárásainak is nagyon erős kereszttüzében vannak. A főiskolákról, egyetemekről felvértezve a törvények terén el tudnak igazodni, de nem mindig tudják, hogyan kezeljék a sokféle nyomást, amely rájuk nehezedik. A szociális munkások nagyon gyakran saját inkompetenciaként élnek meg olyan dolgokat, amelyek oka valójában a környezeti nyomásban keresendő. Ezt kell megérteniük: mettől meddig az én felelősségem, honnan kezdődik a külső felelősség. Ennek van egy fordított változata is: gyakran nem veszik észre saját hozzájárulásukat, és a külső tényezőket hibáztatják. Ezért fontos megérteni, hol is van a mi helyünk a képletben” — hangsúlyozza Makai Dimény Judit Katalin.

A képzés első napja olyan új perspektívákat nyitott meg a résztvevők számára, amelyeknek a mindennapi munkájukban és a magánéletben is hasznukat veszik majd. A képzés ma izgalmas feladatokkal és újabb kihívásokkal folytatódik.