×
2024. 05 19.
Vasárnap
Ivó, Milán
23 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.28 RON
Nagykároly

A gyermekekben a jövőnk!

2013.02.06 - 10:05
Megosztás:
A gyermekekben a jövőnk!

A roma gyermekek felzárkóztatását célozza az a projekt, melyet Nagykároly önkormányzata egy tiszavasvári egyesülettel közösen készített. A gyermekekben a jövő, ez a cím, mely lássuk be: igaz.

 

Két ország, egy cél, közös siker! Ezzel a mottóval futnak azok a HU-RO-s európai uniós projektek, melyekben a nagykárolyi önkormányzat is érintett. Egy ilyen mottó égisze alatt született az a projekt is, amelynek legújabb szakasza kedd délután, a nagykárolyi polgármesteri hivatalban igencsak népes roma közösség részvételével került bemutatásra.

Ezúttal gyakorlati képzést tartottak a jelenlévőknek. A képzés keretében az alapvető higiéniai műveletek alkalmazására hívta fel a figyelmet a projekt előadója, Borsi Zsuzsa pszichológus. A fogmosás, kézmosás, fürdés fontossága mellett a megfelelőbb táplálkozásra szerették volna a szülőket rábírni. Nagy hiányosságok vannak, ezt a projekt kiötlői is tudják, azonban az is nyilvánvaló, tenni kell valamit a velünk élő romák felzárkóztatása érdekében, hiszen ez mindenki javát szolgálja.

A projektet a tiszavasvári székhelyű, „Add a kezed” Az Esélyegyenlőség Megteremtésének Segítése az Oktatásban és a Munkaerőpiacon Közhasznú Egyesület és a nagykároly önkormányzat konzorciumban működteti. A projekt elsődleges célja a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek minél koraibb óvodába íratása, az ezzel kapcsolatos pedagógiai és módszertani gyakorlatok megismerése és alkalmazása.

Várna Levente, a nagykárolyi önkormányzat Tanügyi és Sportigazgatóságának vezetője, a projekt helyi felelőse tájékoztatásképpen elmondta, hogy a projekt tavaly márciusban nyitókonferenciával kezdődött, és idén február 26-án fejeződik be. A projekt révén a korai óvodai képzés fontosságára szeretnék ráébreszteni a szülőket. (Hogy ez mennyire fontos, azt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a nagykárolyi 1-es Számú Iskolában voltak szép számmal olyan, leginkább roma származású gyerekek, akik az iskoláskort elérve úgy lettek első osztályosok, hogy még a kilincset sem tudták használni, az alapvető higiéniai szabályokat sem ismerték.)

Várna Levente kifejtette, hogy a mostani projektben 5 magyarországi és 5 hazai óvoda vesz részt — ez utóbbiak között három nagykárolyi, egy piskolti és egy szaniszlói tanintézmény. A projekt keretében a résztvevők közös szakmai képzéseken vettek részt, és több közös tevékenységet is szerveztek. A képzések mellett kézzelfogható eredménye a projektnek az a 16 800 eurós összértékű játékcsomag is, melyet a részt vevő óvodák kapnak majd meg.

A pályázatokon túl

„Az 1-es Számú Általános Iskolában folyamatban lévő projekten kívül még a 7-es Számú Óvodát is helyreállíttatta a nagykárolyi önkormányzat, kísérleti jelleggel. Ezek függetlenek az itt bemutatott projekttől, viszont ugyanazt az eredményt: a roma közösség gyermekeinek felzárkóztatását reméljük tőle. Magyarországon egészen másképpen működik az óvodai rendszer, hiszen vannak alapítványi és állami óvodák is, direkt ebbe a profilba illesztve. Nálunk ez nem működik, ahhoz viszont, hogy hatékonyabb eredményt érhessünk el, az egész tanügyet reformálni kellene, törvényi úton. A mostani projekt azt a kötődést kívánja még erősebbé tenni, amely az anya és gyermek között van. Erre építve próbáljuk megközelíteni a roma közösséget, jobban bevonva az édesanyákat az óvoda, az adott tanintézmény életébe. Számos olyan közös foglalkozás van, mely közös a szülők és a gyermekek számára. Az önkormányzat részéről tehát a nyitás már megtörtént, próbálkozások, erőfeszítések már vannak, már csak az eredmények váratnak magukra” — tette hozzá Várna Levente.