×
2024. 05 07.
Kedd
Gizella
16 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.63 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

A fiatalok pályaválasztási kérdései

2018.11.11 - 18:36
Megosztás:
A fiatalok pályaválasztási kérdései

Dr. Frigy Szabolcs egyetemi oktató a fiatalok pályaválasztási kérdéskörével kapcsolatban tartott előadást csütörtökön Szatmárnémetiben, a székesegyházi plébánia szervezésében, Serdülő fiatalok és a pálya — A szülők szerepe a választásban címmel.

 

A sikeres pályaválasztás egyéni szempontból amiatt fontos, hogy a fiatalból boldog, kiegyensúlyozott, egészséges felnőtt váljon, családi szempontból pedig azért, hogy a szülő biztonságban tudja érezni a gyermekét, mutatott rá előadásában a szakember. Frigy Szabolcs elmondta, hogy a sikeres pályaválasztás (iskolaválasztás) az iskola hozzáadott értékét is tükrözi.

A sikeres pályaválasztás társadalmi haszon (például kevesebb a munkanélküli, több az adó, kevesebb átképzés stb.). A pályaválasztás sokkal bonyolultabb, mint ahogyan azt sokan hiszik. A sikeres pályaválasztást befolyásolja a kulturális háttér, a kapcsolati háló, a gazdasági helyzet, az oktatás, az érdeklődés, a munkaerőpiac, a képességek és a készségek, az érték, a személyes jellemzők, valamint a családi élettörténet.

Frigy Szabolcs arra is rámutatott, hogy miért nehéz a pályaválasztás. A világot megváltoztató technikai-társadalmi változások ideje megfeleződik. Az internetnek húsz év kellett, hogy teljesen átalakítsa a társadalmat. Ma már nincsenek lineáris életpályák. Az ember néha visszalép a pályaválasztás fázisába, új munkát, új szakmát keres. A jövő nem látható, ki kell találni. A jelen fiataljai az első generáció, amely sötétebbnek látja a jövőt, mint a jelent. Nem tudják növelni az életszínvonalukat, sőt… Egy újabb generációs törésre számíthatunk, amelynek kiváltója a robotizálás és a mesterséges intelligencia. Nem az lesz a jövőben a jó szakma, ami ma jónak számít. Éppen ezért nem kis feladat hárul az iskolákra. Folyton felvetődik a kérdés, hogy milyen jövőre készítsen fel az iskola, ha azt nem látjuk előre. A mai iskola mennyiségi kérdést csinál egy minőségi kérdésből — mindent tanít, és majd kiderül, mire lesz szükség —, miközben a jelenlegi általános iskolások 65 százaléka olyan szakmában fog elhelyezkedni, ami még nem is létezik.

Az előadó szerint mindig nagy kérdés volt, ma még nagyobb: hogyan segítsen a szülő gyermekének a pályaválasztásban? A túl sok opció megnehezíti a döntést, és elégedetlenné tesz a választás után. Meg kell tisztítani a fiatalok életterét, le kell egyszerűsíteni számukra a világot. Fontos, hogy ők hozzák meg a döntést, de nem szabad magukra hagyni őket a döntésben. Segíteni kell a fiataloknak megérteni a világot, ami körülveszi őket. A fiatalok többsége kevés munkával akar sok pénzt keresni, a legtöbben vezető pozíciót akarnak betölteni. Jelen pillanatban az emberek nagy hányada átlagban ötévente cserél munkahelyet és tizenöt évente vált szakmát, ez az időszak rövidülni fog. A mai fiatalok harmincnyolc éves korukra már nyolc-tizedik állásukat töltik majd be. A jövőben fiataloknak és időseknek egyaránt olyan készségekre lesz szükségük, mint a mentális rugalmasság, problémamegoldó képesség, kritikus gondolkodás, kreativitás, hatékony kommunikáció, interdiszciplinaritás. Az orientáció nem a középiskolában kezdődik el. Minden fiatal az erősségeiből fog megélni, egy-két kulcsterületre kell koncentrálni, nem szabad túl sok energiát felemészteni a gyenge terület középszerűre fejlesztésére. Attól, hogy valaki érdeklődik egy szakma iránt, nem biztos, hogy a képességei is megvannak hozzá. Nagyon fontos, hogy a fiatal vállaljon diákmunkát, mert a munkatapasztalat segíti a pályaválasztásban. A pályaválasztáskor fontos a megfelelő pályaismeret, a reális önismeret, a pályaválasztási érettség, a határozott életcél, az egyéni értékrendszer, az értékorientáció, a saját adottságok és a pályaadottságok összeegyeztetése — tette hozzá Frigy Szabolcs.

 

Elek György