×
2024. 05 03.
Péntek
Tímea, Irma
14 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Egészség

A fertőzések megelőzéséért

2021.10.17 - 12:00
Megosztás:
A fertőzések megelőzéséért
Fotó: utmedicalcenter.org
Október 15-én világszerte a kézmosás fontosságára figyelmeztettek az egészségügyi szakemberek. Ez az egyszerű módszer az egyik leghatékonyabb eszköz a fertőzések megelőzésére.

Semmelweis Ignác, a világ egyik legismertebb magyar orvosa vezette be a klórvizes kézmosást, amellyel drámaian csökkent a gyermekágyi láz okozta halálozás, ezért is nevezik az „anyák megmentőjének”. Semmelweis Ignác a kézmosás fontosságát hirdető tanai a koronavírus-járvány idején ismét előtérbe kerültek, de nem csak a pandémia miatt fontos a kézhigiénia.

A kézmosás világnapján (Global Handwashing Day) ismét felhívták a figyelmet arra, hogy számtalan kórokozóval érintkezünk naponta, melyek legtöbbjét kezünk közvetítésével adjuk át másoknak és juttatjuk saját szervezetünkbe. Rengeteg dolgot érintünk meg mindennap a kezeinkkel, melyekre ily módon rengeteg kórokozó kerül és adható tovább. A kezeinkre rengeteg, legtöbbször láthatatlan szerves szennyeződés is kerül, ami kiváló táptalajt biztosít a mikrobáknak. Az alapvetően savas kémhatású bőrünk pH-ja a kéz folyamatos használata közben lúgos irányba tolódik el, ami táptalajt szolgáltat a mikrobák szaporodásához.

Egy egyszerű, szappanos kézmosással visszaállítható a savas kémhatás, és a szerves anyagokkal együtt a mikrobák jelentős részét is eltávolíthatjuk a kézfejről.

A felnőttek többsége nincs tisztában sem a helyes kézmosás mikéntjével, sem azzal, hogy vannak bizonyos helyzetek, amikor szinte kötelező lenne kezet mosni, például: étkezés előtt, mosdó használata után, tömegközlekedési eszközök használatát követően, hazaérkezéskor.

A helyes kézmosás optimális időtartama legalább 30 másodperc. Először nedvesítsük be a kezeinket, majd szappanozzuk be alaposan és gondosan öblítsük le! Kézmosás után pedig szárazra kell törölni a kezeket. Az alapos kéztörlés ugyanis a baktériumok nagy részét eltávolítja a kéz felületéről. Minél szárazabbra töröljük a kezünket, annál inkább védve vagyunk a kórokozókkal szemben. A ruházatba történő kéztörlés nem helyes, mivel így újraszennyeződhet kezünk.

Tanítsuk meg rá a kicsiket!

Nagyon fontos, hogy a gyerekek már egészen fiatal korban megtanulják, hogyan kell helyesen kezet mosni, és ez a gyakorlat mielőbb beépüljön a mindennapokba. Ez azért is különösen fontos, mert a gyerekek zárt közösségekben nagyon könnyen terjesztik a különböző fertőzéseket. Bizonyított tény, hogy ha a felnőttek megfelelő példát mutatnak a kézhigiéné terén, az akár 70 százalékkal is javíthatja a gyermekek körében a kézhigiénés szabályok betartását. Sajnos sokan vannak, akik nem veszik ezt komolyan: egy korábbi hazai felmérés szerint a női lakosság nagyjából 7 százaléka, míg a férfiaknak a 15 százaléka soha nem mos kezet toaletthasználat után. Azok közül pedig, akik mégis megmossák, csak 30 százalék használ szappant is. Ételkészítés előtt a lakosok 20 százaléka nem szokta megmosni a kezét, 39 százalékuk pedig evés előtt sem. A lakosság közel 40 százaléka ugyanakkor nem mossa meg a kezét tüsszentés, köhögés vagy orrfújás után.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ments életet: moss kezet! — a kézhigiéné fontosságára figyelmeztetnek
„A másodpercek életet mentenek — tisztítsd vagy fertőtlenítsd a kezed!” mottóval a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház alkalmazottai nemcsak munkaközösségük, hanem a páciensek és a lakosság figyelmét is a kézhigiéné fontosságára kívánják felhívni.