×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
11 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Nagykároly

A fenntartható fejlődésről egyeztettek

2021.05.15 - 18:42
Megosztás:
A fenntartható fejlődésről egyeztettek
Fotó: SZFÚ
A 2020–2022-es pályázati ciklusra vonatkozó Erasmus-projektben vesznek részt a Nagykárolyi Elméleti Líceum csapatának tagjai. A projekt keretében szervezett első találkozóra az elmúlt héten kerítettek sort, a vírushelyzet miatt az online térben.

Az elméletisek több napon keresztül különböző műhelymunkákban vettek részt olasz, francia, spanyol és észak-macedón iskolák diákjaival együtt.

„A projektünk fő témája a fenntartható fejlődéshez kapcsolódik. Mint ismeretes, az ENSZ tagállamai 2015-ben fogadták el az új, integrált fenntartható fejlődési és fejlesztési keretrendszert, az Agenda 2030-at, amely a szegénység megszüntetéséhez, az egyenlőtlenségek leküzdéséhez, a Föld környezeti rendszerének megóvásához kínál kapaszkodókat. Az Agenda 2030 középpontjában a fenntartható fejlődési célok (SDG) állnak. A keretrendszer összesen 17 célt, 169 részcélt és több mint 230 mutatót tartalmaz. Ezzel az Agenda 2030-cal foglalkozik tulajdonképpen a mi pályázatunk is, azonban a koronavírus új témát és helyzetet teremtett, amire szintén figyelnünk kellett.

A fenntartható fejlődéshez kapcsolódó projektünk az alapja ennek a mostani Erasmus-pályázatunknak, egyfajta folytatása a korábban elkezdett Leonardo projektünknek. Természetesen a pandémiás helyzet rányomta a bélyegét a közös munkára, nem csak a személyes találkozás hiánya miatt, hanem a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos elméleteinket is újra kellett gondolnunk. Viszont új lehetőségeket is kaptunk, hiszen így voltaképpen hiteles képet alkothatunk arról, hogyan is hatott a járvány legfőképpen az olasz és spanyol partnereinkre. Ez volt a mostani projektünk első találkozója, idén nem is lesz több. A mostani egyeztetésen leginkább a járvány kezeléséről, a gazdaságra, a mindennapokra gyakorolt hatásáról beszéltünk a diákjainkkal.

A többnapos egyeztetésünk természetesen a bemutatkozással kezdődött. A részt vevő diákok 9–10. osztályosok, és most tanulnak bele, hogy is zajlik egy projekttalálkozó, hiszen ez az első alkalom, amikor részt vesznek ilyesmiben. Mindenki bemutatta országát, régióját, városát és iskoláját, majd egyéni bemutatkozásra is sort kerítettünk. Készült egyéni bemutatkozó kisfilm is, amit átküldtünk egymásnak. A mostani találkozón készült el a projekt logója is. Ügyesek és kreatívak voltak az elméletisek, mert a szavazáson a mi iskolánk logója kapta a legtöbb pontot, mi nyertük ezt a kis megmérettetést. A nagykárolyiak csapata a romániai víruskezelésről, a betegség felbukkanásáról tartott előadást. A háromnapos egyeztetés során a diákokkal együtt felidéztük az emberiséget eddig sújtó járványok történetét is. Büszke vagyok a diákjainkra, hiszen remekül megállták a helyüket az angolul és francia nyelven zajló egyeztetéseken.

Két év a pályázat kifutásának ideje. Ezalatt öt találkozóra kerítünk sort. A találkozókon kívüli időszakban filmekkel, elemzésekkel, dolgozatokkal készülünk, valamint frissítjük a pályázatunk internetes oldalát is újabb információkkal. Bízom benne, hogy a diákok számára nagyon sok tudást és tapasztalatot tartogat ennek a pályázatnak a megvalósítása, és remélem, hogy sikeres megvalósításokról számolhatunk még be a következő időszakban” — mondta a nagykárolyi csapat vezetője, a Nagykárolyi Elméleti Líceum földrajztanárnője, Menţiu Gabriella. SZFÚ

 

 

A romákat érintő legnagyobb projekt Szatmár megyében
Elstartolt a régióban premiernek számító, Szatmár megye mindeddig legnagyobb, roma közösséget érintő projektje — az ötlet anno egy roma fiatalember, Godzsa Zsolt fejéből pattant ki, közössége felzárkóztatása, életminőségük javítása érdekében.
Határok nélküli együttműködés a Felső-Tisza érdekében
A Felső-Tisza és mellékfolyói vízminőségének kutatási/felmérési/értékelési módszereit mutatták be és vitatták meg múlt héten Szatmárnémetiben a projektben dolgozó szakértők.
Várják vissza a vadvilágot
Már a főpróbán, az első elárasztáson is túl van a berendi Szamos-holtág-projekt, hamarosan újra benépesülhet növénnyel és állattal, majd ezek iránt érdeklődő emberekkel is az ökoövezet.