1USD = 4.63 RON
100HUF = 1.28 RON

A fehérorosz Szergej Kaszparov nyere a Szabó-emléktornát

2017.07.19 - 07:27

Véget ért a Szabó Gyula Emléktorna nemzetközi sakkfesztivál negyedik kiírása, amelynek idén 107 versenyzője volt.

A várakozásoknak megfelelően több mint egy tucat nemzetközi sakknagymester és nemzetközi sakkmester is részt vett a tornán, aki végül dobogós helyeken is osztóztak. Viszont ez a helyosztás nem volt oly egyszerű, hiszen az első két pozíció eldőntéséhez az úgynevezett Buchholz-számítást kellett alkalmazni. A számítás lényege, hogy egyenlő pontszám esetén ugyanazon eredmény értékesebb, ha erősebb versenyzők ellen érik el. Így dőlt el Szatmárnémetiben, hogy a fehérorosz, az egykori többszörös világbajnok Garri Kaszparovval névrokon Szergej Kaszparov nyerte a Szabó Gyula Emléktornát, megelőzve a korábbi győztes szerb Branko Tadicsot. Mindkét nemzetközi sakknagymester 6,5 pontot gyűjtött a szatmári verseny kilenc fordulójában.

A harmadik hely sorsáról is a Buchholz-számítás döntött, hiszen a további kilenc sakkozónak egyaránt 6 pontja volt. A nemzetközi sakkmester, a tavalyi győztes Lucian Filip zárt a harmadik helyen.

A torna győztese 3400 lej pénzjutalomban részesült, emellett oklevelet, érmet és egy hatalmas serleget kapott. A torna díjkerete egyébként 22 ezer lej volt.

A felnőttversennyel párhuzamosan egy B jelzésű torna is zajlott, amelyre olyan sakkozók nevezhettek, akiknek 1800-nál kevesebb ELO-pontjuk van. A hét forduló után 6 ponttal a piteşti-i Ştefan Covaci zárt az első helyen, aki 1200 lej pénzjutalomban is részesült. Ugyanakkor itt külön djazták az ifi sakkozókat is.

Eredmények

Fő torna (1800 ELO pontszám felett)

1. Sergej Kaszparov (Fehéroroszország), 2. Branko Tadic (Szerbia), 3. Lucian Ioan Filip (Galac).

Különdíjak

A legjobb ifijátékos: Victor Vasieșiu (Galac). A legjobb női játékos: Tatiana Kaszparova (Fehéroroszország).

60 éven felüliek táblázata: 1. Vujacic Borivoje (Szerbia), 2. Mészáros András (Magyarország), 3. Bíró Sándor (Csíkszereda).

Szatmári sakkozók táblázata: 1. Alex Geiger (LPS), 2. Sorin Levay (Bukaresti ACS Comex), 3. Lázár Ludovic (Unio SK).

1901–2000 ELO pontszámúak: 1. Demeter Dorina (Magyarország), 2. Dan Nicu (LPS).

1800–1900 ELO: 1. Gheorghe Dracea (Temesvár), 2. Alin Angheluș (LPS).