×
2024. 05 17.
Péntek
Paszkál
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.58 RON
100HUF = 1.29 RON
Külföld

A brit konzervatívok harmada kilépne az EU-ból

2014.09.01 - 14:17
Megosztás:
A brit konzervatívok harmada kilépne az EU-ból

A kormányzó brit Konzervatív Párt alsóházi képviselőinek harmada készül arra, hogy a jövő májusi parlamenti választásokra összeállítandó személyes választási programjában hitet tegyen Nagy-Britannia EU-tagságának feladása mellett - írta tory forrásait idézve a hétfői The Independent.

 

A vezető liberális brit napilap értesülései szerint a 304 tagú konzervatív frakcióból akár százan is csatlakozhatnak a lázadásszerű kezdeményezéshez. A terv a The Independentnek nyilatkozó források szerint az, hogy a képviselők saját választókerületi programjaikban leszögezik: a miniszterelnök által a brit EU-tagság sorsáról kilátásba helyezett népszavazáson mindenképpen arra voksolnak majd, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az Európai Unióból.

David Cameron brit kormányfő tavaly jelentette be, hogy ha a Konzervatív Párt kormányon marad a 2015 májusában esedékes parlamenti választások után, Nagy-Britanniában 2017-ig népszavazást tartanak a brit EU-tagságról, de addig a kormány újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét az Európai Bizottsággal. A brit választók ennek eredménye alapján dönthetnének arról, hogy az EU-n belül vagy azon kívül akarják-e tudni hazájukat.

A The Independent forrásai szerint azonban a tory frakció EU-ellenes lázadásra készülő tagjai azt közlik majd a jövő évi választásokra készítendő programjaikban, hogy e tárgyalások eredményétől függetlenül a brit EU-tagság feladására fognak voksolni a referendumon, mivel nem hisznek abban, hogy sikerülne elérni a London által követelt EU-reformokat.

A lapnak nyilatkozó konzervatív párti források szerint számos olyan választókerületben, ahol a Konzervatív Párt jelöltje csekély többséggel nyert a legutóbbi választásokon, a jelenlegi tory képviselők úgy tartják, hogy csak egy ilyen ígérettel őrizhetik meg képviselői mandátumukat, tekintettel az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának (UKIP) előretörésére. A UKIP - amelynek elsődleges politikai célkitűzése Nagy-Britannia kivonulása az EU-ból - májusban megnyerte a brit európai parlamenti választásokat, és azóta több választókerületben a legnagyobb támogatottságú párttá vált.

Cameronra saját kormányán belül is hasonlóan komoly nyomás nehezedik az EU-tagság kérdésében. Philip Hammond külügyminiszter nemrégiben a BBC-nek nyilatkozva kijelentette: ha nem sikerül érdemben újratárgyalni Nagy-Britannia és az Európai Unió viszonyrendszerét, akkor a brit EU-tagság sorsáról rendezendő népszavazáson ő arra fog voksolni, hogy Nagy-Britannia távozzon az unióból.

A ConservativeHome nevű független, de a Konzervatív Párthoz közel álló, befolyásos online politikai fórum hétfőn közzétette saját "választási programját", és ennek pontjai között szerepel, hogy Nagy-Britanniának vissza kell szereznie a teljes ellenőrzést határai felett az EU-társállamokból érkező bevándorolók esetében is. A programjavaslat szerint az újonnan érkezőknek fizetniük kellene azokért az egészségügyi és jóléti ellátásokért, amelyek a brit állampolgároknak társadalombiztosítási alapon járnak, a bevándorlást pedig az egyes munkavállalók szakképesítése alapján, pontrendszerszerűen szabályoznák.

Az uniós bevándorlás szigorítását a britek nagy többsége támogatja. A The Times című tekintélyes konzervatív brit napilap megbízásából elvégzett, hétfőn ismertetett országos közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 70 százaléka felszámolná az Európai Unión belüli szabad munkaerő-áramlást. Az országos átlagon belül a Konzervatív Párt szavazói közül 90 százalék nyilatkozott így.